Projekt TaMPeD - POČETNA KONFERENCIJA

Osnovna škola Josipa Kozarca, Slatina zajedno s partnerima: Osnovnom školom Voćin i Sveučilištem u Pečuhu, 1. rujna 2020. godine počela je s provedbom programa prekogranične suradnje Interreg (Interreg V-A Programa suradnje Mađarska-Hrvatska 2014.-2020.) pod nazivom „Joint elaboration and implementation of a primary school talent management and personality development program“, skraćeno TaMPeD.

Stoga je u petak, 27. studenog 2020. godine, s početkom u 11 sati u Osnovnoj školi Josipa Kozarca, Slatina te putem Zoom platforme održana početna konferencija projekta. Pridržavajući se epidemioloških mjera, na početnoj su konferenciji sudjelovali nositelji projekta: predstavnici Osnovne škole Josipa Kozarca, Slatina i Osnovne škole Voćin te dragi gosti: privremena pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i demografiju Martina Bunić, dožupan Virovitičko-podravske županije Darko Žužak te predstavnici Agencije za regionalni razvoj Virovitičko-podravske županije VIDRA. Putem Zoom platforme konferenciji su prisustvovali i mađarski partneri sa Sveučilišta u Pečuhu, predstavnica Programa suradnje Mađarska-Hrvatska HUHR Zajedničkog tajništva u Budimpešti (Interreg) Zrinka Šajn te doktor psihologije Josip Burušić ispred Instituta Ivo Pilar.

Predstavljen je projekt ukupne vrijednosti 233.336,60 €, a koji s iznosom od 198.336,10 € sufinancira Europski fond za regionalni razvoj. Cilj projekta je zajednička razrada programa koji je usmjeren na rad s darovitim učenicima i razvoj njihovih potencijala, radeći na promicanju fleksibilnih putova učenja te profesionalnom usmjeravanju darovitih učenika. Također, kroz projekt će se razviti i formirati izvannastavne aktivnosti za učenike koje bi trebale doprinijeti motivaciji učenika za uključivanje u aktivnosti kao i maksimalnoj iskoristivosti potencijala darovitih učenika. Kako bi sve to bilo ostvarivo, važan cilj je i jačanje stručnih kapaciteta učitelja za prepoznavanje, usmjeravanje i rad s darovitim učenicima na području Virovitičko-podravske županije te Baranjske županije u Mađarskoj.

Trajanje projekta je od 1. rujna 2020. do 30. travnja 2022. godine, a projektom će škole s obje strane granice, Hrvatske i Mađarske, raditi na usavršavanju zajedničke metodologije te razradi programa za rad s darovitim učenicima kao i unaprjeđivanju dosadašnje metodologije i opreme. Za navedeno u sklopu projekta namijenjena su sredstva za opremu i sadržaje: OŠ Josipa Kozarca, Slatina imat će na raspolaganju 82.697,72  €, OŠ Voćin 56.638,88 €, a Sveučilište Pečuh 94.000,00 €.

Ipak, dugoročni je cilj održivost rezultata projekta, odnosno izgradnja osnova buduće suradnje u pograničnom području, stoga je nužno nastaviti suradnju i zajednički rad na unaprjeđivanju i razradi programa rada s darovitim učenicima kao i razmjenu iskustava i dobre prakse.

Na početnoj je konferenciji koju je, uz pedagoginju i koordinatoricu projekta Katarinu Ćosić, vodila učiteljica Engleskog jezika Dražena Vujanović, o važnosti projekta govorila i ravnateljica Osnovne škole Josipa Kozarca, Slatina Ksenija Vujanović-Juras te predstavnica programa Interreg Zrinka Šajn. O značaju ovog zajedničkog projekta govorili su i privremena pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje i demografiju Martina Bunić, koordinatorica projekta ispred škole Voćin Ana Pavić te Sandor Jaszenovics uime Sveučilišta u Pečuhu.

Projekt TaMPeD

Naziv projekta: Joint elaboration and implementation of a primary school talent management and personality development program

Akronim: TaMPeD

Refrentni broj: HUHR/1901/4.1.2/0031

Poziv: Interreg V-A Programa suradnje Mađarska-Hrvatska 2014.-2020.

TaMPeD e-priručnik