OŠ Josip Kozarac pomaže gladnoj djeci Afrike!

Autor: Marko Brijačak, 21. 10. 2015.

Marijini obroci naziv je dobrotvorne organizacije, koja se prethodno zvala „Scottish International Relief“ (SIR). Cilj organizacije je osigurati prehranu u školama u nekim od najsiromašnijih država svijeta. U tim državama, djeca i mladi zbog siromaštva i gladi ne pohađaju škole, a organizacija Marijini obroci pomaže im, kako bi se mogli prehraniti i školovati.

OŠ Josipa Kozarca, Slatina uključena je u pomoć siromašnoj i gladnoj djeci upravo preko Marijinih obroka.

Započelo je 1992., tijekom rata na prostoru bivše Jugoslavije, kada su škotski mladići Magnus i Fergus MacFarlane Barrow organizirali sakupljanje deka i hrane. Osobno su odvezli pomoć u Međugorje. Planirali su se vratiti svome poslu u uzgajalištu riba. No, nastavili su dobivati donacije te je Magnus odlučio nastaviti baviti se humanitarnim radom te je nakon nekog vremena osnovao humanitarnu organizaciju pod nazivom “Scottish International Relief“.

Projekt pod nazivom "Marijini obroci" pokrenut je 2002. godine. Prva akcija bila je osiguranje hrane za 200 školske djece u Malaviju. S vremenom se projekt znatno proširio i danas pruža besplatne školske obroke u stotinu škola i hrani preko 1.000.000 djece dnevno diljem Afrike, Azije, Europe, Južne Amerike i Kariba.

Od 1. svibnja 2012., “Scottish International Relief“ promijenio je ime u "Marijini obroci". Sjedište je u mjestu Dalmally u Škotskoj, a imaju podružnice u: Hrvatskoj, BIH, Njemačkoj, Italiji, SAD-u, Australiji, Austriji i Irskoj.

Njihov je rad dobio ime po Mariji, Isusovoj majci, koja je svoje dijete odgojila u siromaštvu. Marijini obroci okupljaju i poštuju ljude svih vjera i ateiste te im žele pomoći. Također vode dom u Rumunjskoj za mlade s HIV-om koji su bili odbačeni u djetinjstvu.

Njihov pokret ne dijeli bogate od siromašnih, one koji daju od onih koji primaju. Svaki se doprinos jednako cijeni, od donacija u novcu koje kupuju hranu, do vremena utrošenog za kuhanje i posluživanje obroka u osiromašenim zajednicama.

Skoro svaki dio njihovog rada ovisi o neplaćenim volonterima te njihov pokret raste upravo preko njih.

Suradnici i neformalne skupine podupiratelja Marijinih obroka okupljaju se u cijelom svijetu kako bi prikupili sredstva i podigli svijest o njihovom radu. Takve skupine već postoje u Australiji, Austriji, Bosni, Kanadi, Hrvatskoj, Njemačkoj, Italiji, Irskoj, Nizozemskoj, Portugalu, Španjolskoj, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Velikoj Britaniji i SAD-u.

"Unatoč različitim podrijetlima, rasama, religijama, jezicima i okolnostima, smatramo se jednom velikom obitelji koja radi za ostvarivanje zajedničkog cilja.

Zajedno pomažemo preobraziti živote stotina tisuća siromašne djece diljem svijeta."

Povodom Dana hrane i Dana siromaštva učiteljice aktiva stranih jezika skupljaju novce za dječaka Avitusa Agabu, malenog Afrikanca kojemu se OŠ J.Kozarca obvezala biti "kuma" i brinuti se za njegovo školovanje, odjeću i naravno, hranu. Već tri godine uspjevamo skupiti sredstva da spomenuti dječak može imati što normalniji život.

Kako biste se upoznali s radom organizacije Marijini obroci, pogledajte kratak film (kliknite na link: https://www.youtube.com/watch?v=TCaz_I1TM9s&feature=youtu.be )

Više o spomenutoj hvalevrijednoj organizaciji, njihovom radu i načinu na koji i vi možete pomoći, možete saznati na njihovoj stranici: https://www.marysmeals.hr/.

Čak i TI uz malo truda i žrtve možeš pomoći i nekome učiniti život boljim! Odvaži se!

učiteljica: Nadin Cuca

Izvor: Nadin Cuca