MJESEC BORBE PROTIV RAKA DOJKE

Autor: Marko Brijačak, 2. 10. 2015.

Mjesec listopad je mjesec obilježavanja borbe protiv raka dojke, a prva subota u listopadu obilježava se kao dan „Ružičaste vrpce“. Tog dana žene diljem svijeta izlaze na ulice i prigodnim parolama te samim  mimohodom  upozoravaju javnost na gorući problem sve većeg obolijevanja od raka dojke od kojeg nažalost obolIjeva i sve više mlađih žena.

Rak dojke najčešći je zloćudni tumor u žena u svijetu, pa tako i u Hrvatskoj. Broj oboljelih žena raste neovisno o dobi i vodeći je uzrok smrti. Vrlo je važno bolest otkriti u početnoj fazi. Kada je bolest otkrivena na vrijeme izlječiva je u 98% slučajeva,  znanstvenici ističu važnost redovitih mamografskih pregleda za žene, koji jamče rano otkrivanje bolesti i pravodobno liječenje bolesti.

Godišnje od raka dojke oboli preko 2500 žena. Stopa smrtnosti od raka dojke u Hrvatskoj je među najvišima u Europi.

Ružičasta vrpca je međunarodno priznati simbol u borbi protiv raka dojke i ukazuje na potporu u borbi protiv ove opake bolesti.

Nosite ružičastu vrpcu bar jedan dan kao dokaz da ste svjesni opasnosti od ove opake bolesti.

Učenici naše osnovne škole rado su se odazvali ovoj akciji davanja potpore oboljelim ženama od raka dojke  noseći ružičastu vrpcu na majici. Sudjelovali su svi učenici od 5. do 8. razreda.

Ksenija Vujić, prof.