Zaboravljene drvene igračke

Autor: Marko Brijačak, 18. 3. 2015.

Dana 17.3. 2015. .g.  za učenike 3. razreda  održano je edukativno predavanja  pod nazivom  „Zaboravljene drvene igračke “ kao dio školskog  projekta „Igračka“.

Franova mama, g-đa Sanja Kovač  održala je kratko i zanimljivo predavanje o  drvenenim  igračkama  koje su tradicijski hrvatski proizvod. Izrada je počela u 19. stoljeću i zadržala se do današnjih dana. Govorila  je o vremenu kada su djeca sama pravila svoje  „sezonske“  igračke  od povrća, kukuruza, komada drveta, krpa,  slame... Takve  igračke  dopuštale su mašti da se razmaše,  a djeci da uživaju u igri i druženju. Igračke su se izrađivale  od drva iz neposredne okolice  (vrbe, javora, bukve i lipe). Drvo se posjeklo, sušilo, tesalo, rezalo i oblikovalo  pomoću drvenih ili kartonskih šablona. Za njih je karakteristično da ih izrađuju ručno muškarci, a većinom ih oslikavaju žene. Najčešće boje su crvena, plava, bijela i crna. Oslikavaju se cvjetnim  i geometrijskim  uzorcima. Nikada ne mogu biti dvije u potpunosti identične jer je svaka ručni rad. Način izradbe prenosio se u određenim obiteljima iz generacije u generaciju i zadržao do danas  (najpoznatije Hrvatsko zagorje). Igračke se prodaju na sajmovima, crkvenim svečanostima, na tržnicama. Čuvaju se i u muzejima kao dio kulturne baštine i nematerijalnih dobara  nekog kraja.

Djeca su mogla pogledati  i  „isprobati“  izloženu zbirku drvenih igračaka  koje  su se  očuvale  u obitelji, a bile su namijenjene za igru i zabavu  te učenje.  Našlo se tu svirala, drvenih životinja, vlakova, dječjeg  namještaja za lutke, lukova i strijela, samostrela, mačeva, kasica ... Za svakoga ponešto!

Učenici 3.c  naučili  su kako se može ( u nekoliko koraka ) napraviti  drvena  lutka  marioneta  kojom se mogu  igrati na nastavi  dok stvaraju  lutkarske  igrokaze  ili na  izvannastavnoj aktivnosti.

Zabavno je bilo praviti štapne lutke  od drvenih kuhača, modele  zračnih  letjelica,  graditi i oblagati  kućice  drvenim  kvačicama , slagati  utvrde i dvorce  od drvenih kockica... Kreativno  se  iskoristio svaki trenutak.

ZAHVALJUJEMO MAMI  SANJI NA  ULOŽENOM  TRUDU  I  RADU S UČENICIMA.

Učiteljica 3.c : Kata Hube

FOTOGRAFIJE