ŠKOLSKI PROJEKT „DRVO“

Autor: Marko Brijačak, 23. 2. 2015.

Dana 20. veljače 2015.g. za učenike 3. razreda održana su dva edukativna predavanja u sklopu planiranih aktivnosti  školskog projekta „DRVO“.

U prilogu potražite prezentaciju te video na sljedećim poveznicama:
LINK 1
LINK 2

Cilj predavanja bio je upoznati učenike s drvom kao građevnim materijalom (nekada i danas). Senzibilizirati ih i upozoriti na probleme očuvanja i zaštite šuma i šumske vegetacije od pretjerane eksploatacije prirodnog resursa – drveta u slatinskom  kraju.

O šumama i  značaju  šuma u zavičaju govorio je Krunoslav Huber, ing. drvne industrije.

Od davnina šuma je ljudima pružala utočište, hranu, ogrjev i građevinski materijal, kao sirovina (drvna masa i trupci) za izradu namještaja i papira. Oduvijek su šume zbog svoje tajnovitosti bile izvor strahopoštovanja o kojemu svjedoče brojne staroslavenske legende. Zbog iznimne ljepote i biološke raznolikosti bile su i inspiracija za mnoga književna djela, umjetničke fotografije, dizajn, filmove...

Šume stvaraju kisik, štite od buke, čuvaju vodne rezerve, sprečavaju eroziju i uništenje tla, kako se obnavljaju (od sjemenke do godova). Šume su staništa brojnih biljnih i životinjskih vrsta, lišajeva i gljiva. Zbog povećanog iskorištavanja šuma sve više nestaju i ugrožene šumske vrste  (ptice, kukci, gljive i lišajevi) koji žive samo u starim šumama. Po svom sastavu papučke šume su prirodne, vrlo slične prašumama iz kojih su nastale. Površina pod šumom u Parku prirode Papuk nije se značajnije mijenjala u posljednjih 200 godina. Posebno je stavljen naglasak na očuvanje šumskih vrsta koje obitavaju u rezervatu šumske vegetacije Sekulinačka planina (prašuma).

Šume treba čuvati  jer su zanimljivo područje za rekreaciju, zabavu i učenje za sve dobne uzraste ako žele pobjeći od svakodnevice i gradskog sivila.

U drugom dijelu predavanja gospodin Ivan Đurčević, građevinski tehničar održao je učenicima  edukativno predavanje na temu „Gradnja drvom u Hrvatskoj.“

Power point prezentacijom prezentirao je drvo kao građevni materijal prošlost, sadašnjosti i budućnosti kroz sljedeće teme:

·         Rasprostranjenost šuma po regijama Republike Hrvatske

·         Gradnja drvom zastupljenija je u kontinentalnom dijelu Hrvatske

·         Nacrti seljačkih drvenih  kuća kontinentalnog dijela Republike Hrvatske

·         Raspored prostorija drvenih seljačkih kuća

·         Dimnjaci i uresi (ukrasi) seljačkih kuća

·         Obnova starih drvenih seljačkih kuća iz Moslavine -  okolica Kutine

·         Što se radilo i gradilo  drvom?

-          Crkvene građevine

-          Gospodarske građevine

-          Hambari – spremišta zrnatih žitarica

-          Čardaci – spremišta kukuruza

-          Staje i skloništa za domaće životinje

-          Bunari i đermovi

-          Ograde -  tarabe i plotovi

-          Drveni mostovi

Navedenim temama gosp. Đurčević završio je prikaz uporabe drveta u graditeljskoj baštini Republike Hrvatske nekada, te prešao na izlaganje o uporabi drveta u graditeljstvu u današnje vrijeme. Teme su bile sljedeće:

·         Gradnja drvom danas

·         Izgradnja današnjih drvenih modernih kuća

·         Drveni mostovi danas

·         Priča o izgradnji drvenog mosta nazvanog „Most Ljube Kraljević“ u Jastrebarskom

·         Bazeni

·         Sportske građevine

·         Poljoprivredne građevine

·         Crkvene građevine

·         Ogromne građevine

·         Primjeri drvne gradnje izvan Hrvatske

ZAKLJUČAK:

Drvo je dostupan i trajan materijal sadašnjosti i budućnosti koji je oblikovao tradicionalnu arhitekturu i koji također može oblikovati modernu arhitekturu. Najbolji je prirodni izolator; šest puta bolji od cigle i petnaest puta bolji od betona. Sinonim je za prirodno, zdravo, ugodno i toplo. Ne emitira radioaktivno zračenje, štetne plinove i alergijsku prašinu. Pri odabiru građevinskog materijala za gradnju kuće ispravno ćemo učiniti ako koristimo materijal koji je priroda stvarala tisućljećima – DRVO.

Kata Huber i Gordana Kovač, učiteljice razredne nastave

FOTOGRAFIJE POTRAŽITE U GALERIJI