Eksurzija sedmaša na Rab

Autor: Marko Brijačak, 19. 9. 2014.

Svako putovanje donosi nova uzbuđenja, pa je tako bilo i ovaj puta s maturalnim putovanjem sedmaša na otok Rab koja se događala od 26. 6. do 29. 6. 2014. godine. Ranojutarnji polazak autobusom i gomila roditeljskih uputa: „Javljajte se na telefon!“, „Nemojte potrošiti odmah sve novce!“, „Uzmite tabletu protiv mučnine!“….. Nisam siguran što je do koga doprlo i jesmo li uopće slušali brojne roditeljske savjete, no kada je autobus krenuo, bilo je to samo naše vrijeme. Radovali smo se moru, Rabu i druženju.

U autobusu cika, pjesma i zvuk mobitela. Nakon dužeg putovanja, zaustavljanje na prevoju Vratnik i pogled koji oduzima dah. Nakon toga obilazak utvrde Nehaj u Senju koja je sagrađena za potrebe obrane od Turaka. Priča o uskocima – organiziranoj grupi hajduka - , vratila nas je u doba Osmanlijske okupacije. Nakon obilazaka lijepog Senja krećemo na trajekt i vožnja prema otoku Rabu.  Smjestili smose u samom centru grada Raba u hotelu Istra.

Otok Rab je smješten u sjevernom dijelu Jadrana i obiluje lijepim plažama od kojih nam se najviše svidjela Rajska plaža na Loparu. Razgledali smo grad Rab, kojeg zovu grad četiri zvonika koji dominiraju panoramom grada. Vidjeli smo njegov trg, brojne sakralne objekte, gradske zidine i staqru rimsku cestu koja govori o povijesti naselja u ovom dijelu Jadrana.

Posjetili smo i šumu Dundo, najveću šumu hrasta crnike u Hrvatskoj, groblje na mjestu logora iz II. svjetskog rata u Kamporu, a vodić nas je upoznao sa bogatom povješću ovog otoka.

Sunce i toplo vrijeme dopustili su nam uživanje u kupanju u Zlatnoj uvali i na Rajskoj plaži. Možda je nama taj dio putovanja bio najinteresantniji jer je druženje s prijateljima u prirodi najvažniji dio priče koja se zove maturalac. Zato su nam ova četiri dana brzo prošla.

Na putu kući zastali smo u Rijeci u poznatom Marijanskom svetištu na Trsatu gdje smo obišli crkvu i samostan. Na samom kraju smo još obišli Lokvarsku špilju koja je otkrivena tek u 20. stoljeću, a nastala je u debelim slojevima jurskih vapnenaca.

Nakon ručka slijedio je povratak kućama. U autobusu opet cika i pjesmate pozivi roditelja. Zadovoljni smo se vratili u našu Slatinu.

Fotografije s našeg putovanja možete pogledati ovdje.