Škola u šumi, šuma u školi

Autor: Marko Brijačak, 9. 6. 2014.

Na Učiteljskom vijeću održanom 28. svibnja 2014.g. dipl.ing. šumarstva Nataš Rap je učiteljima Osnovne škole Josipa Kozarca prezentirala projekt pod naslovom „ŠKOLA U ŠUMI, ŠUMA U ŠKOLI“ čiji je nositelj i sponzor Hrvatske šume d. o. o., a suradnici osnovne škole u Republici Hrvatskoj uz suglasnost Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, te Agencije za odgoj i obrazovanje.

U uvodnom je dijelu predavanja gospođa Nataša Rap podsjetila na uloge koje šuma ima na našem planetu kao ekološki savršena tvornica, idealno stanište za brojne biljne i životinjske vrste te proizvođač biomase i kisika iz isključivo prirodnih izvora energije. Osvrnula se potom na važnost šuma za našu zemlju pri čemu je navela da šume danas pokrivaju 33% površine Hrvatske. S obzirom na činjenicu da rastu na 2,5 milijuna ha i imaju oko 300 milijuna tona drvne mase, Hrvatska se smatra jednom od šumovitijih zemalja Europe. Povrh toga, u našim šumama postoji 312 endemičnih sjemenjača, od toga 85 drvenastih endema, pa opravdano zaključujemo da je ŠUMA UZ VODU U HRVATSKOJ NAJVAŽNIJI PRIRODNI RESURS!

Kao preduvjet za plansko gospodarenje ovim dragocjenim blagom, gospođa Nataša je istaknula važnost osnutka  nekoliko srednjih šumarskih škola u našoj zemlji i Šumarskog fakulteta u Zagrebu koji neprestano educiraju nove, vrlo kvalitetne šumarske kadrove.

U glavnom dijelu, gospođa Nataša je navela glavne ciljeve ovog projekta, a koji na zoran način integriraju teoretska saznanja o šumi s onima na terenu tako da se djeca mogu direktno uključiti u očuvanje i unaprjeđenje ovog životno važnog područja, te tako razvijati ekološku svijest i savjest.

Prema njezinim riječima glavna ideja je djeci na interdisciplinaran način približiti šumu, život u njoj, važnost gospodarenja šumama, a kroz sve to i posao šumara.

Svakako, vrlo je bitno ciljeve i ideju povezati s očekivanjima koja idu u smjeru povećanja ekološke svijesti djece, a u konačnici i svih građana Hrvatske, ali imaju ulogu i u dopuni i povećanju ukupne kvalitete odgojno-obrazovnog procesa.

Projekt ŠKOLA U ŠUMI, ŠUMA U ŠKOLI obuhvaća edukaciju četiri dobne skupine osnovnoškolaca i to: 1. dobna skupina  1. i  2. razred

2. dobna skupina  3. i  4. razred

3. dobna skupina  5. i  6. razred

4. dobna skupina  7. i  8. razred

Za svaku od dobnih skupina definirani su i razrađeni zadatci koje će učenici sa svojim učiteljima i djelatnicima Hrvatskih šuma d. o. o. ostvariti, a sukladno nastavnom planu i programu pojedinih prirodoslovnih predmeta od 1. – 8. razreda.

Nataša Rap je prezentacijom fotografija s terenske nastave 6. c razreda naše škole (listopadna šuma) i prikazom aktivnosti nekoliko drugih škola u našoj županiji,upoznala učitelje o mogućnostima realizacije ovog projekta.

Na kraju svog predavanja srdačno je pozvala sve učitelje da se sa svojim učenicima aktivno uključe u ovaj važan projekt.

Fotografirala: Kristina Mačinković                                     Tekst napisala: Brankica Safin