Izgubljena umjetnost pisanja pisama

Autor: Iva Gumbarević, 3. 6. 2024.

U današnje je vrijeme pisanje pisama rukom zaboravljena i izgubljena vještina. Suvremene tehnologije sve više potiskuju oblikovanje i slanje pisama klasičnom poštom. Zaboravili smo kako je lijepo kad nas poštar iznenadi pismom.

Svjetski dan pisanja pisma, koji se obilježava svake godine 11. svibnja, pravi je trenutak podsjetiti se rukopisnih pisama.
Ove su se godine obilježavanju toga dana pridružili i učenici 7. c i 7. b razrednoga odjela realizirajući školski projekt Izgubljena umjetnost pisanja pisama tijekom svibnja u prostorima školske knjižnice u suradnji sa školskom knjižničarkom Jelenom Martinović.
Prvo su poslušali predavanje u sklopu kojega su naučili da postoje tri vrste pisma: osobno ili privatno, službeno ili poslovno te javno ili otvoreno. Proučavali su strukturu pisma i uočavali pravopisna pravila u oblikovanju istih.
Nakon toga sudjelovali su na dvjema kreativnim radionicama. Na prvoj su izrađivali poštanske marke dok su na drugoj pisali pisma svojim prijateljima.
Učenici su bili vrlo domišljati, a vjerujemo da će njihova pisma uljepšati trenutke osobama koje će ih primiti.
Izvor: Melita Čmarec, učiteljica Hrvatskoga jezika

Izvor: Melita Čmarec