Posjet Zavičajnom muzeju Slatina

Autor: Iva Gumbarević, 22. 4. 2024.

Učenici 2. a i 2. b razrednog odjela u pratnji učiteljica Jasminke i Sanje, asistentice Martine i studentice Dajane, podijeljeni u dvije skupine, u četvrtak, 18. travnja posjetili su Zavičajni muzej Slatina u sklopu razrednih projekata Zabavna matematika (2. a) i Kako je u školi bilo nekad (2. b).

Kustos muzeja Srđan Đuričić na zanimljiv i poučan način vodio je učenike kroz tematsku izložbu Molovanje i farbanje – prikaz tradicijskog umijeća bojanja tekstila diljem Slavonije.
Nakon obilaska izložbe učenici su prošetali stalnim postavom muzeja i zavirili u nevjerojatne priče i predmete iz prošlosti našega grada te čaroliju koju to mjesto ima. Uz stručno vodstvo kustosa otkrili su kako je u vrijeme njihovih prabaka i pradjedova školovanje bilo nešto drukčije nego danas, a blago „Školske zbirke“ (nastavna pomagala, školski namještaj, drveni abakus, pribor za pisanje, spomenice, svjedodžbe, bilježnice, likovni radovi, školske novine, spomenari, raznolike igračke i sl.) sačuvano je od prošlosti i zaborava.
Nakon razgleda učionici su sudjelovali na radionici Molovanje i farbanje. Bojali su aplicirane uzorke na papir koje su kao suvenir ponijeli kućama. Tako su praktično naučili kako primijeniti uzorke molovanja te pokazali kreativnost likovno se izražavajući.
Hvala djelatnicima Zavičajnog muzeja Slatina što su nam omogućili učenje na nov i zabavan način.

S. Hmelik, učiteljica 2. a

Izvor: Sanja Hmelik