Izlet petaša u Zagreb

Autor: Marko Brijačak, 28. 6. 2013.

Dana 22. svibnja učenici i razrednici petih razreda bili su na jednodnevnoj ekskurziji u Zagrebu. U prilogu je izvješće učenika 5.a razreda.

Izlet u Zagreb

Ustali smo u pet sati. Bili smo vrlo uzbuđeni i nestrpljivi. Od silnog uzbuđenja nije nam bilo teško ustati tako rano. Uzeli smo sve što je bilo potrebno i krenuli prema školi. U šest sati došao je autobus. Zauzeli smo mjesta i krenuli u metropolu Hrvatske, grad Zagreb. Na putu prema Zagrebu, stali smo u Sladojevcima i Bistrici kako bismo pokupili učenike putnike. U autobusu smo upoznali vodiča. Od  toliko uzbuđenja smo i ogladnjeli. Stali smo na odmorištu kako bismo nešto pojeli i popili. Nakon dugotrajne,ali zanimljive vožnje ušli smo u Đurđevac, grad picoka. Legenda kaže da su Turci, Osmanlije napali grad Đurđevac, no nisu mogli pobijediti Đurđevčane pa su ih pokušali izmoriti glađu. Kako je Đurđevčanima ostao samo jedan picok, pijetao nisu se mogli dogovoriti tko će ga pojesti pa su ga stavili u top i ispucali preko zidina. Kako su Turci pomislili da Đurđevčani imaju još puno hrane, odustali su od dalje opsade grada. Zbog toga se grad Đurđevac naziva i grad picoka. U 9:22h prešli smo rijeku Savu i ušli u metropolu Hrvatske. Prva postaja bila nam je zagrebačka zračna luka.

Tu smo upoznali smo se upoznali sa svim pravilima ponašanja u zrakoplovu, te smo se provozali „parkiralištem“ za zrakoplove. Također smo vidjeli i stare zrakoplove koji su korišteni u prošlosti. Drugo odredište bilo nam je Tehnički muzej. U njemu smo vidjeli svašta. Od vatrogasnih vozila do zvijezda i zviježđa. Ušli smo u improvizirani rudnik te smo upoznali neki zanimljiv, ali vrlo naporan i opasan posao kopanje ugljena.

Naše treće odredište bila je šetnja gradom. Dok smo šetali centrom grada Zagreba posjetili smo katedralu,uspinjaču te Kamenita vrata. Nakon što smo izašli iz katedrale došao je red i na ručak u McDonaldsu. Nakon ručka uputili smo se prema Kamenitim vratima i kuli Lotrščak na kojoj se nalazi Grički top koji je također bio neizbježan na ovom izletu.

Nakon šetnje trebalo je malo i odmoriti. Naše odmorište bila je uspinjača. Bili smo oduševljeni zagrebačkim ljepotama.  Uspinjača je staro zagrebačko prijevozno sredstvo koje se nalazi na Gornjem gradu. Još nam je preostao nezaobilazni zološki vrt koji se nalazi u poznatome zagrebačkome parku Maksimiru. Ondje smo vidjeli mnoge životinjske vrste ptice, lavove, majmune, zmije, tigrove, tuljane kao i  vidre, jelene, zebre, krokodile i gmazove. Žao nam je što nismo vidjeli slonove i žirafe, no i ovako smo ih vidjeli dosta. Parkom je odjekivalo mnogo životinjsko glasanje. Napustili smo  carstvo životinja i krenuli put Slatine.

Bili smo veoma izmoreni te smo u autobusu svi do jednoga utihnuli. Pred školom su nas dočekali nestrpljivi roditelji. Polako smo se rastali i svi pošli  kućama. Kod kuće smo bacili stvari, presvukli se u pidžame i pošli u krevete. Ubrzo smo svi utonuli u slatke snove kako bismo se odmorili za idući,novi radni dan.

Lea Bošnjak, Sven Kovačević, Tea Mališ, Sara Turkalj, Arijan Memedi i Arnella Beneš, 5.a