„VOLIM SVOJ ZAVIČAJ“ IZVANUČIONIČKA NASTAVA UČENIKA 3. a i 3. b razrednog odjela

Autor: Filip Janković, 10. 5. 2023.

Učenici 3. a i 3. b razrednog odjela posjetili su, u petak, 5. 5. 2023. godine, grad Viroviticu, središte Virovitičko-podravske županije.

Cilj izvanučioničke nastave, pod nazivom „Volim svoj zavičaj“, bio je upoznati grad, njegove kulturne i povijesne znamenitosti, vijećnicu s karakteristikama Virovitičko-podravske županije te turističke i prirodne atrakcije grada.

Dolaskom u Viroviticu učenici i učitelji imali su prigodu posjetiti izložbu malih vlakova pod nazivom „Virovitica voli vlakove“, jedinstvenu u ovom dijelu Europe, a u režiji kolekcionara Gorana Denca. Na virovitičkom Željezničkom kolodvoru svoje su mjesto našle makete vlakova, tramvaja, automobila, autobusa, helikoptera, tenkova, ukratko, postav koji oduzima dah i djeci i odraslima. U prostorijama Sindikata Hrvatskih željeznica, na Željezničkom kolodvoru, na 300 metara kvadratnih, učenici i učitelji mogli su pogledati oko 3500 različitih modela vlakova, autobusa, tramvaja, a nekima se može i upravljati, što je osobito razveselilo naše učenike. Ne samo da su vidjeli mnoštvo maketa vlakova, nego su se i okušali u vožnji vlakića te zasluženo dobili diplome za položen ispit stručnog osposobljavanja za zanimanje strojovođe za male vlakove.

Nakon završene posjete izložbi malih vlakova učenici i učiteljice posjetili su sjedište Virovitičko-podravske županije.

U velikoj vijećnici Virovitičko-podravske županije župan Igor Andrović i pročelnica Službe za poslove župana i opće poslove VPŽ Jasna Abramović upoznali su učenike s karakteristikama Virovitičko-podravske županije i odgovarali na brojna učenička pitanja. Nakon posjeta županiji prošetali smo Glazbenim mostom i Mostom ljubavi. Obišli smo i atraktivni park u središtu grada, šetnicu ispred Gimnazije Petra Preradovića koju krasi nova, moderna fontana te posjetili Gradski muzej Virovitica u dvorcu Pejačević.

Povijest Grada i dvorca manji je izdvojeni postav, koji prati razvoj grada Virovitice od prapovijesti do danas. Tu smo vidjeli puno zanimljivosti iz daleke prošlosti grada.

Drveno doba  naziv je stalnog postava.

Virovitica je grad koji živi uz drvo i s drvom. Okružena je šumom pa se obrada drva veže uz tradiciju, obrt i industriju. Drvo je prikazano kao sredstvo privređivanja starih virovitičkih obrta, cehova do TVIN-a, tvornice namještaja, koja je izgradila Viroviticu. U potkrovlju dvorca prikazano je drvo u društvenom, duhovnom i sakralnom životu Virovitičana.

Zadovoljni svime što smo vidjeli i čuli u muzeju, završili smo posjet, koji je dobar uvod za nastavak učenja o prošlosti našeg zavičaja.

Umorni od edukacije uputili smo se u konobu „Medena“ na sladoled i kolače, a potom na autobusni kolodvor. Puni dojmova i lijepih uspomena vratili smo se kući autobusom „Čazmatransa“.

Kako nam je bilo, možete pogledati u fotogaleriji.

Učiteljice: Gordana Kovač i Kata Huber