Žitni ježići svetoj Luciji
Autor: Marko Brijačak, 21. 12. 2018.
Svake se godine na blagdan Svete Lucije (13.prosinca) sije božićna pšenica, koja je simbol obnove života i plodnosti. Prema narodnom vjerovanju ovisno o izgledu iznikle pšenice, odnosno kakva je njezina gustoća te boja, u idućoj će godini biti bolja ili lošija žetva.
Običaj potječe iz davnine i vezan je uz Svetu obitelj. Naime, bježeći pred Herodovim vojnicima, Marija je zamolila težaka, koji je, na njivi, sijao pšenicu, da kaže progoniteljima kako su tim putem prošli u vrijeme kada je sijao. Kada su vojnici stigli, pšenica je čudesno izrasla, a oni su odustali od daljnje potjere.
Kako smo u vremenu došašća koje je uvijek obavijeno velom mira i ljubavi, učenici, koji pohađaju INA „JK's eTwinners“, zajedno s učiteljicom Nadin, 13.prosinca 2018., okušali su se i u ovom božićnom običaju. No, umjesto u posudice sijali smo pšenicu u piljevinu i majčine najlonke. Zajedno smo formirali male ježiće. Svima nam je najveće zadovoljstvo predstavljala izrada ježeve njuškice.
Sat je prošao u veseloj atmosferi. Svi smo se trudili biti vrijedni kako bi naši ježići bili što ljepši, a sada slijedi radosno iščekivanje kada će ježići biti spremni za prvo šišanje.
Sve najbolje povodom nadolazećih božićnih blagdana žele vam učenici skupine „JK's eTwinners“!
Fotografije pogledajte ovdje: http://os-jkozarca-slatina.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=1046
Nadin Cuca
Raspored početka i završetka sata - razredna nastava
Raspored početka i završetka sata - predmetna nastava
Raspored razredne nastave 2023./2024.
Raspored predmetne nastave 2023./2024.
Korisni linkovi | ![]() |
![]() |
« Svibanj 2025 » | ||||||
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
28 | 29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 |
5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 |
12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 |
19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 |
26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 |
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
Ovaj tjedan: 45
Danas: 48