DJEČJI TJEDAN U KOZARCU 2017.

Autor: Marko Brijačak, 23. 10. 2017.

I ove školske godine, od 2. do 8. listopada obilježili smo Dječji tjedan u našoj školi organiziranjem različitih aktivnosti kojima su se pridružili naša školska psihologinja, svi učitelji Hrvatskog jezika, učiteljica Likovne kulture, djelatnici Parka prirode „Papuk“ i veterinarska služba.

Kako već tradicionalno svake godine tijekom Dječjeg tjedna DND planira sastanak Dječjih foruma slatinskih škola s gradonačelnikom, odlučili smo prethodno osluhnuti što naši sugrađani misle o sadašnjim uvjetima života djece u našem gradu. Anketiranjem smo upitali  roditelje naših učenika koliko su zadovoljni sadržajima trenutno raspoloživim  djeci u Slatini i  koje bi sadržaje u gradu voljeli vidjeti u skoroj budućnosti jer ih smatraju bitnim za poboljšanje kvalitete života svoje djece. Rezultate smo objedinili, statistički obradili i u pisanom obliku predali gradonačelniku Denisu Ostrošiću tijekom susreta s njim. Analizirao je naš istraživački rad, a mi smo izrazili nadu da će stavove, mišljenja i želje roditelja pažljivo proučiti, donijeti zaključke i nešto poduzeti u svezi istog.                                                       Također, tijekom Dječjeg tjedna imali smo priliku upoznati se i razgovarati s dožupanom Virovitičko-podravske županije Marijom Klementom i predstojnicom Ureda župana naše županije Jasnom Abramović.  Zainteresirali su se za rad Dječjih foruma i probleme s kojima se djeca u Slatini najviše susreću.                                                                                                                                                                  Svoj angažman smo nastavili u školi među učenicima 7. i 8. razreda provodeći upitnik kojim smo željeli saznati koliko populacija najstarijih osnovnoškolaca poznaje Deklaraciju UN-a o pravima djeteta.                                                                                                                                                                  Kako bi smo ponovili gradivo i na najpristupačniji način govorili o dječjim pravima, u suradnji s učiteljicom Likovne kulture Tatjanom Lulić-Prpić, realizirali smo likovnu radionicu: „Prava djeteta – slikom na sliku“. Učenici su svako dječje pravo izrazili u obliku crteža pomno promišljajući njegov sadržaj.                                                                                                                                                            Zanimljivo predavanje je učenicima predmetne nastave održala naša psihologinja Agata Bočkai, a nosilo je naslov: „Najveći izazovi djetinjstva 21. stoljeća“. Zahvaljujući njemu, suočili smo se s prošlošću u kojoj su živjeli naše prabake i pradjedovi te bake i djedovi i usporedili to vrijeme s vremenom u kojem mi živimo uočivši da smo, najveći dijelom, nevjerojatni sretnici.                                                                                                                                                    Budući da se tijekom Dječjeg tjedna obilježava Svjetski dan zaštite životinja (4. 10.), odlučili smo da jedan od važnih događanja u tjednu bude i skretanje pozornosti na ugrožavanje divljih životinja i nebrigu o kućnim ljubimcima koja je, na žalost, sve češća. Stoga je, uz angažman učiteljica Tatjane Lulić-Prpić i Martine Bukvić, došlo do suradnje između naše škole i Parka prirode „Papuk“ te veterinarske službe. U školskoj knjižnici nas je čuvar u Parku prirode „Papuk“, Danijel Majstorović upoznao s prirodnim ljepotama i bogatstvom životinjskog svijeta ovog zaštićenog područja u našem kraju. Gospodin Predrag Vakanjac, dr. veterine je podsjetio na važnost odgovornosti koju bismo trebali imati prije no što odlučimo imati kućnog ljubimca. Koliko su nam oni važni, pokazali su učenici ispisujući najljepše rečenice o svojim ljubimcima u obliku literarnih radova pod naslovom: „Kako su životinje mome djetinjstvu dale smisao“. Radove su sakupili učitelji Hrvatskog jezika: Snježana Tot, Hana Tepeš, Danijel  Vilček i Ivana Strupar.                                                                                                                               U svojstvu članova UZ „Sekvoja“ sudjelovali smo u obilježavanju Tjedna cjeloživotnog učenja - nacionalnoj obrazovnoj kampanji koja izravnim obraćanjem građanima potiče ostvarenje ideje o promoviranju učenja i obrazovanja. Ispred Pučkog otvorenog učilišta javnosti smo predstavili naše školske projekte i rad zadruge.

(sve aktivnosti smo zabilježili priloženim fotografijama i postavljanjem panoa u holu škole).

Fotografije možete pogledati i u fotogaleriji na:http://os-jkozarca-slatina.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=720&limit=&curr_page=0

Dječji Forum „Osmijeh“

Voditeljica: Brankica Safin