DJEČJI FORUM „OSMIJEH“ NA 19. SUSRETU DJEČJIH FORUMA HRVATSKE

Autor: Marko Brijačak, 6. 7. 2017.

Tri učenice naše škole: Karla Vasiljević, Ivona Bosec i Jana Macinger su sa mnom u svojstvu voditeljice predstavljale Dječji forum „Osmijeh“ na 19. Susretu Dječjih foruma Hrvatske održanom u Zagrebu od 2. – 4.  7.  2017 g. Pored našeg, susretu su nazočili i 11 drugih foruma iz: Varaždina, Opatije, Lovrana, Zaboka, Preloga, Nove Gradiške, Banove Jaruge, Čakovca,  Ravne Gore, Kutine i Bjelovara.

Susret se sastojao od nekoliko aktivnosti:

- Interaktivne igre-šetnje „U potrazi za blagom“ – tko sve zna dječja prava“ (forumaši i voditelji su u mješovitim skupinama imali zadatak da, uz kovertirane pisane upute dobivene  na svakoj od tzv. postaja puta, obilaze institucije koje brinu o dječjim pravima i skrbe za djecu. Pa su tako svi sudionici obišli: Vladu Republike Hrvatske, Kuću Europe, Ministarstvo znanosti i obrazovanja te Savez društava naša djeca Hrvatske. U svakoj od tih institucija susreli su se i razgovarali s dužnosnicima, postavljali pitanja i predstavljali svoj rad u forumu).

- Postave info punktova Dječjih foruma sudionika susreta „Korakom do znanja o dječjim pravima“ ( bila je to prilika za predstavljanje najuspješnije akcije, radionice, događanja Dječjeg foruma u proteklom razdoblju s kojom su forumaši upoznali svoje prijatelje na način da je svatko na svom punktu predstavio svoj DF. Šetnjom od jednog punkta do drugog, promatranjem, isprobavanjem i uključivanjem u zanimljivosti koje su osmislili forumaši, imali smo prilike puno toga naučiti jedni o drugima).

- 12. susret DF-a sa saborskim zastupnicima u Hrvatskom saboru ( svaki DF je u Saboru pred zastupnicima imao priliku govoriti o poteškoćama i problemima s kojima se djeca danas susreću u sredinama iz kojih dolaze, te davati svoje prijedloge za rješavanje istih. Tema s kojom smo se mi predstavili nosila je naslov: „Djecu u Slatini su zaboravili?“ i obrađuje problematiku  zdravstvene skrbi djece u Slatini koja je došla u pitanje u veljači ove godine kada je jedina pedijatrica na našem području , dr. Željkica Gerenčir odlučila dati otkaz).

- Večernji program (obilazaka grada Zagreba i nazočenja kulturno-glazbenim događanjima).

*Nama je odlazak na susret bio prilika da nešto novo naučimo, steknemo nove prijatelje, posjetimo mjesta koja vjerojatno nikako drugačije ne bismo mogli te tako pomjerimo granice vlastitih životnih pustolovina. Ovo je, definitivno, jedna od najvećih, budite sigurni u to!!!!!

U prilogu su fotografije, puuuuno fotografija: http://www.os-jkozarca-slatina.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=690

Voditeljica DF „Osmijeh“

Brankica Safin