Fenixi u Zavičajnom muzeju

Autor: Marko Brijačak, 31. 1. 2017.

Povijesna grupa naše škole (Fenixi) aktivno radi na eTwinning projektu Free admission, kojemu je cilj istražiti o lokalnoj povijesti, tradiciji i muzejima, odnosno „skrivenom blagu naših muzeja“.

U projektu sudjeluju i Srbija, Grčka, Italija, Gruzija i Poljska. Kako smo već napravili i objavili dvije video prezentacije o našem gradu i škole te o Hrvatskoj, sada je na red došao i Zavičajni muzej.

Dana 25.1.2017. u 17.30 smo se okupili ispred muzeja. Ravnateljica muzeja Dragica Šuvak nas je ljubazno dočekala i obilazak je započeo. Prvo smo pregledali tek postavljenu zbirku o slatinskim obrtima, gdje smo vidjeli prve zubarske stolce na nožni pogon, pomoćna sredstva prvih frizera, prve fotografske aparate i kamere i sl., da bi nakon toga krenuli u šetnju slatinskom povijesti od najstarijih vremena do danas. Oduševila nas je areheološka zbirka u kojoj smo pronašli jedno od skrivenih blaga, a to su dvije posude s lokaliteta Bataluša kod Sopja iz doba antike. Isto tako smo ostali zadivljeni nakitom iz ranog srednjeg vijeka pronađenom kod Čađavice za koji također možemo zaključiti da je jedno od blaga.

Poslušali smo predavanje prof. Šuvak o povijesti Slatine te smo bili ponosni činjenicom da je Slatina u 19.st. imala razvijenu proizvodnju pjenušca o čemu svjedoče etikete.

Etnografska zbirka je također bila veoma poučna i zanimljiva, a uvela nas je u način života ljudi u našem zavičaju u XIX. i poč. XX. st.

Našu šetnju muzejom smo nastavili u školskoj zbirci, gdje smo se našli u školskim klupama iz XIX. st., okruženi pločicama za pisanje koje su učenici nosili sa sobom umjesto školskih torbi i udžbenika.

Zbirka Kelemen je zadnja zbirka koju smo obišli, a vezana je uz slatinskog zavičajnika, kompozitora i glazbenog pedagoga svjetskog glasa, Mirka Kelemena. U njoj se nalaze njegove tiskane partiture, audio zapisi, egzotični glazbeni instrumenti prikupljeni na putovanjima te materijali vezani uz Međunarodni glazbeni festival Dani Milka Kelemena.

Naš obilazak je završio u 19h, a nama je preostalo zasukati rukave i o svemu napraviti novu video prezentaciju. Toplo se zahvaljujemo ravnateljici muzeja Dragici Šuvak na strpljenju, gostoprimstvu i zanimljivim pričama koje će nam itekako koristiti u daljnjem radu.

Fotografije pogledajte na: http://os-jkozarca-slatina.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=575

Ostale prezentacije Fenixa možete vidjeti na linkovima: