DJEČJI FORUM „OSMIJEH“ U NASTOJANJU POMOĆI POTREBITIMA

Autor: Marko Brijačak, 9. 1. 2017.

Već smo više puta govorili o djelovanju Dječjeg foruma „Osmijeh“ u ovoj školskoj godini. Opet ćemo naglasiti da nam je želja skrenuti pozornost što većeg broja ljudi na potrebu iskazivanja pažnje, humanosti i ljubavi prema drugima, osobito onima koji su ugroženi na bilo koji način te im je  potrebna pomoć zajednice.

U tom smislu, pronalazili smo načine kako bi u javnosti  promovirali sve što ljudskom rodu u najširem smislu riječi znači ČOVJEKOLJUBLJE. Naravno da se uvijek može učiniti više no što mi činimo, ali ako naša generacija danas usvoji ovaj obrazac ponašanja, velika je vjerojatnost da će i cilj našeg projekta: „Širenje filantropske kulture u Hrvatskoj“ u potpunosti zaživjeti u budućnosti  koju ćemo kreirati vlastitim znanjem i snagama. U toj budućnosti će, nadamo se, angažman svakog pojedinca oko napora da se poveća dobrobit čovječanstva biti svrha našeg  postojanja.

Entuzijazam za filantropiju sve više raste zahvaljujući ubrzanom bogaćenju. Stoga, među najvećim filantropima su redom najbogatiji američki poduzetnici, estradni umjetnici te televizijske i filmske zvijezde, ali sve više i bogati Europljani. Mnogi se pitaju za razloge koji su do toga doveli. Radi li se to zbog „odbijanja od poreza“ ili kako bi se imena filantropa pojavila u novinskom tekstu, nekom radio - televizijskom dokumentarcu ili društvenim mrežama? Netko će možda od vas pomisliti da su čak i ovi redovi članka i fotografije čiji  dionici smo mi, članovi Dječjeg foruma, također  tzv. propagandna mašinerija izgrađena zbog osobne promocije. Svaki čovjek ima pravo na mišljenje i to je jedno od najvećih civilizacijskih postignuća kao što je i potreba nekog društva iskreno pomagati potrebitima. Mi tek nastojimo to činiti vrlo skromno i koliko je moguće samozatajno nastojeći i u vama probuditi istu želju kako bi ste uvidjeli da je nevjerojatno dobar osjećaj pomagati nekome. Filantropija nije samo davanje novca u dobrotvorne svrhe! Pomagati možete darivanjem svoga vremena, znanja i vještina i nemojte se brinuti što to neće izazvati veliku pozornost kao što izaziva novac. Baš zato što je vaše pomaganje nemoguće izmjeriti, ono je jedinstveno i neponovljivo i dio je vaše osobnosti koju nesebično  dajete onima kojima treba.

Od početka školske godine započeli smo s aktivnostima čiji je cilj sudjelovanje u ovom projektu. U okviru manifestacije „Dani kruha u školi“, 5. listopada 2016.g. posjetili smo Dom za starije i nemoćne „Zdenka“ i darivali krušne proizvode, peciva i kolače. U Dječjem tjednu, 7. listopada 2016.g. inicijatori smo i sudionici predavanja naše pedagoginje Ane Metić na temu Filantropije.  Svjetski humanitarni dan, 23. studenog 2016.g. obilježili smo radom u Caritas-ovoj trgovini pri Župi sv. Josipa u Slatini i tom prigodom intervjuirali našeg župnika Dragana Hrgića te se upoznali s njegovim humanitarnim radom. Tijekom mjeseca studenog i prosinca organizirali smo radionice izrade čestitki u suradnji s učiteljicom likovne kulture Tatjanom Lulić-Prpić. Angažirali smo svoje mame, pa smo zajedničkim snagama u dane adventa ispekli kolače te u 95 slatkih paketića unijeli sve svoje  dobre želje za dug i ugodan život štićenicima Caritas-a i Doma za starije i nemoćne osobe „Zdenka“.  Posjetili smo ih 21. prosinca 2016.g. povodom blagdana Božića i nove godine te im uručili poklone i družili se s njima. U svim našim aktivnostima do sada, istinski smo uživali i rado sudjelovali.

I, ne zaboravite, ovo nije kraj, ovo je tek početak!

Fotografije: radionica izrade čestitki, radionica pakiranja paketića kolača, posjet Caritas-u Župe sv. Josipa u Slatini i posjet Domu za starije i nemoćne „Zdenka“ u Slatini.

Foto: Tatjana Lulić-Prpić i Ivan Mikić                                                                                                          Sudionici: Ivona Bosec, Ana Čurić, Hana Mataija, Nika Mališ, Lorabel Milivojević, Ramona Mikolić, Karla Vasiljević, Jana Macinger, Marija Bljakaj i majke  svih učenica.

Suradnici: Tatjana Lulić-Prpić i Mile Starčević

Voditelj: Brankica Safin                                                                                                                              Zahvala: Veliko hvala svim roditeljima koji su pomogli u realizaciji projekta

Fotografije pogledajte na: http://os-jkozarca-slatina.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=561

« Ožujak 2024 »