Gost u razredu

Autor: Iva Gumbarević, 23. 10. 2023.

Učenici i učiteljice 4. a i 4. b razrednog odjela 20. listopada 2023. godine pozvali su u goste nastavnicu Geografije Miru Safin-Knežević, koja je na satu Prirode i društva održala zanimljivo predavanje o prirodnoj raznolikosti i bogatstvu krajolika Republike Hrvatske.

U uvodnom dijelu sata učenici su pogledali kratki film o geološkoj povijesti planeta Zemlje koji je bio odličan povod za proširivanje teme o prirodnoj raznolikosti i reljefu naše domovine.
Na zanimljiv i pristupačan način nastavnica je predavala učenicima o građi i slojevima Zemlje, sastavu i građi stijena te vrsti tla koji čine reljef domovine i kraja u kojemu živimo. Objasnila je što nalazišta i uzorci stijena govore o reljefu RH i njihovom geološkom sastavu te zašto su neka područja RH zaštićena zakonom i proglašena nacionalnim parkovima ili parkovima prirode.
Pokazala je zbirku uzoraka stijena vulkanskog, sedimentnog i metamorfnog podrijetla koje su učenici promatrali s velikim zanimanjem. Sve učenike posebno je oduševila zbirka minerala koji potječu s vulkana Vezuva i zbirka poludragog kamenja egzotičnih naziva (tigrovo oko, žad, ahat, opsidijan, kalcit, gorski kristal itd.).
Podignuti palčevi bila su odlična evaluacija održanoga predavanja.
Učiteljice 4. razreda Gordana Kovač i Kata Huber

Izvor: Gordana Kovač, Kata Huber