Petaši kao rimski graditelji – STEM izazov u nastavi Povijesti

Autor: Filip Janković, 5. 7. 2023.

Učeći o povijesti starog Rima, petaši su u svibnju sudjelovali na neobičnoj radionici tijekom sata Povijesti. Proučavali smo način gradnje starih Rimljana, koji su ostavili trag u graditeljstvu na preko 50 000 km² cesta, kao i na brojnim antičkim građevinama po cijelom Sredozemlju, kao što su amfiteatri, slavoluci, hramovi, mostovi i akvadukti.

Odlučili smo pomoću papira i škara sami složiti rimski luk koji je sastavni dio spomenutih građevina. Učenici su na papiru dobili već iscrtane oblike koje su izrezali i zalijepili te tako složili sedam blokova potrebnih za izradu jednog luka. Trik je bio u tome što se rimski luk trebao konstruirati bez ljepila, selotejpa i sličnih pomagala. Kada su složili donje blokove, učenici su ih učvrstili gumicama i olovkama kako se ne bi pomicali. Nastavili su slagati blokove prema gore kako bi dobili luk. Postavljanje srednjeg bloka, ključnog kamena, bilo je najdramatičnije jer se lako moglo dogoditi da cijela konstrukcija propadne. Nekim učenicima je uspjelo od prve, dok su se neki morali malo pomučiti.

Sljedeći zadatak bio je, uz pomoć pisanih povijesnih izvora, naučiti tehniku gradnje rimske ceste i izdvojiti njezine dijelove te, pomoću različitih vrsta slatkiša, u prozirnoj plastičnoj čaši, rekonstruirati isto. Temeljni sloj ceste (prvi sloj) bio nam je od orašastih plodova, Statumen (drugi sloj) od čokoladnih okruglica, Rudus (treći sloj) bio je od štrudle sa smokvama, Nucleus (četvrti sloj) od bijele čokolade, a Summum dorsum (gornji dio, peti sloj) od Oreo keksa.

Naše rimske ceste bile su toliko dobre kao i rimske, ali jednostavno nisu izdržale ni do sljedećeg školskog sata, za razliku od onih rimskih koje postoje i preko dva tisućljeća. No, razlika je u tome što smo ih u slast pojeli!

PREZENTACIJA

Martina Grundler Hrala