Međuškolska suradnja – Tjedan mozga

Autor: Filip Janković, 24. 3. 2023.

U sklopu međuškolske suradnje naše škole s OŠ Eugena Kumičića Slatina i s OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica, 15. ožujka 2023., održana je prva radionica.

Učiteljica Povijesti Martina Grundler Hrala pripremila je predavanje o razvoju ljudskog mozga kroz povijest. Proučavanje smo započeli s australopitekom Lucy, preko homo habilisa, homo erectusa i neandertalca do kromanjonca, koji je naš izravni predak. Na prilagođenoj lenti vremena učenici su kronološki zabilježili sve osobine navedenih vrsta ljudi s posebnim naglaskom na volumen mozga.

Nakon toga su izabrali jedan tip ljudi te su na „osobne iskaznice“ ispisivali tražene podatke: naziv vrste, živio prije, kontinent, posebnosti i volumen mozga. Pored podataka su zalijepili sliku izabrane vrste čovjeka kako bi dokument dobio sva obilježja osobne iskaznice.

Učenici su zaključili kako se svaka nova vrsta čovjeka sve bolje snalazila u problemima koje su donosila vremena u kojima su živjeli, što se najbolje može vidjeti po sve izraženijim posebnostima, ali i po volumenu mozga.

Učiteljica Matematike Ivana Škobo iz OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica je, s učenicima 7. razreda, 16. ožujka 2023., održala radionicu izrade tangrama. Riječ je  mozgalica koja razvija matematičko-logičke vještine. Igrom možemo vježbati  koordinacije oko-ruka kao i razvoja fine motorike. Koristi se na način da se geometrijski oblici slažu onako kako je prikazano na predlošcima. Tangram se sastoji od sedam geometrijskih likova i pruža veliki broj mogućnosti slaganja. Dijelovi koji čine tangram su: dva mala trokuta, jedan trokut srednje veličine, jedan romb, jedan kvadrat. Učenici su prvo izrezali navedene geometrijske likove te krenuli u osmišljavanje pojedinih oblika. Nakon što su složili zadani oblik obojili su ga bojama po svom izboru.

Učiteljica Biologije Marija Majer iz OŠ Eugena Kumičića Slatina je, 17. ožujka 2023., sa svojim sedmašima, održala radionicu razvoj mozga kroz povijest i izrada osobne iskaznice vrsta ljudi. Kako je riječ o učenicima većeg uzrasta koji imaju nastavni predmet Biologija, uspjeli su odgonetnuti zašto se sve navedene promjene i događaju.

Veselimo se daljnjoj suradnji i novim otkrićima kada ćemo i mi probati izraditi tangram, a tijek opisanih radionice možete vidjeti u kolažu fotografija.

Martina Grundler Hrala

« Svibanj 2024 »