Projekt Quadrilla

Autor: Marko Brijačak, 29. 6. 2017.

Tijekom posljednjih mjeseci ove školske godine (od ožujka do lipnja 2017.god.) učenici petog i šestog razreda sudjelovali su u zanimljivom mini projektu, kojeg su vodili učitelji tjelesne i zdravstvene kulture, glazbene i likovne kulture.

Tijekom ožujka, a uoči proslave Dana škole, učenici 8d razreda sudjelovali su u plesno-glazbenoj radionici Quadrille sa svojom razrednicom, učiteljicom likovne kulture Tatjanom Lulić Prpić. Aktivnost se nastavila u travnju i svibnju gdje su učenici petog i šestog razreda učili prve korake starinskog plesa Quadrille na satovima tjelesne i zdravstvene kulture.

O samom plesu učenici su informirani na satovima likovne kulture. Završni ples bio je zadnji dan škole, 14.lipnja 2017.god. Ples je trebao biti izveden na školskom igralištu, no zbog nestabilnog vremena i lokalnog pljuska održan je u školskoj dvorani, uz prisustvo brojnih učenika viših razreda u gledalištu.

Glazbena podloga bio je jedan klasični orkestralni stavak. Za dobar ton i razglas se pobrinuo učitelj glazbene kulture Rade Perić, za vođenje i uputstva kroz ples učitelj tjelesne i zdravstvene kulture Matija Hamelec, a za organizaciju plesnih parova u dvorani učiteljice TZK i LK Veselka Čubelić i Tatjana Lulić Prpić. Učenici su organizirani u tri dugačka reda, u parovima po četvoro.

Cilj projekta bilo je upoznavanje učenika sa značajem quadrille kao starinskog plesa te njegovog povijesnog razvoja, njegovih osobitosti u suvremenim prezentacijama i modifikacijama. te uključivanje učenika u projekt s ciljem podizanja kulturološke svijesti i potrebe razvijanja zdravog duha i zdravlja kroz glazbu i društveni ples.

Četvorka ili kvadrilija je povijesni ples sa osnovom kvadratnog formiranja, u kontekstu vojne parade, porijeklom iz Francuske i 18.stoljeća To je ples četiri para (dva po dva suprotstavljena para).

Diplomska (maturalna) parada je ples, događaj, manifestacija koja od 2001. god. okuplja maturante u ples quadrille na gradskim ulicama širom Hrvatske i Europe. Ples se inače odvija na odabrani dan u svibnju, u podne na ulicama gradova, bez obzira na vremenske uvjete.

Ovo je po prvi puta da se organizira ovako složen i brojčano obiman ples u našoj školi i u našem gradu, a sa projektom nastavljamo i slijedeće godine, s obzirom na odličan odaziv i motivaciju učenika!

​Fotografije pogledajte na: http://www.os-jkozarca-slatina.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=684

Učiteljica likovne kulture

Tatjana Lulić Prpić, prof.

« Srpanj 2017 »