„ČOVJEČANSTVO DUGUJE DJECI NAJBOLJE ŠTO IMA“

Autor: Marko Brijačak, 15. 12. 2016.

Generalna skupština Ujedinjenih naroda je, 11. prosinca 1946.g., osnovala organizaciju za pomoć djeci – UNICEF (United Nations Children's Fund) i taj dan se obilježava kao Međunarodni dan ove organizacije. Sjedište UNICEF-a je u New Yorku, a organizacija djeluje u više od 190 zemalja svijeta.

Zadaća UNICEF-a je pomoći djeci preživjeti i izgraditi svoje potencijale od ranog djetinjstva do adolescencije. Nacionalni odbori za UNICEF u najrazvijenijim zemljama prikupljaju financijska sredstva  i informiraju javnost o misiji i djelatnosti organizacije. UNICEF djeluje na temelju Konvencije Ujedinjenih naroda o pravima djeteta.  Do sada je napisano više dokumenata koje sadržavaju popis temeljnih  prava djece te preporuke o ulaganju u djecu. Na žalost, ništa od toga nije dovoljno kako bismo osvijestili čovječanstvo da je rad za dobrobit djece ulaganje u najdragocjeniji dar koji smo dobili – ljudski život.

Mnoga djeca u svijetu, u 21. stoljeću, nemaju osnovnih uvjeta za život jer su pogođena elementarnim nepogodama, ratom, glađu, općim siromaštvom i bijedom. Mnoga djeca u svijetu su u neprekidnim opasnostima, nedužno izložena različitim oblicima nasilja i teškim sudbinama. Niti jedno dijete se ne može samostalno oduprijeti zlu koje mu se događa i zato je potrebna pomoć svih odraslih i odgovornih koji bi morali osigurati svakom djetetu dostojanstven život. Odgovorni su svi pojedinci, građani, tvrtke, fondacije, vjerske zajednice i vlade koji svojim djelovanjem mogu doprinijeti da djetinjstvo postane i ostane najsretnije razdoblje u životu čovjeka. Potaknimo ih da nikada ne zaborave kako su i oni jednom bili djeca željna radosti, a ne tuge, željna smijeha, a ne suza, željna znanja, a ne neukosti. Podsjetimo ih kako  djeca povezuju niti vremena kroz koje prolazi svako ljudsko biće od začeća do smrti. Naučimo ih slušati glas najveće iskrenosti, one u djeteta, koji je evoluirajući, kroz tisuće generacija postao glasom savjesti ljudskog roda. Obvežimo ih da brigu o dječjoj populaciji uvrste u dnevni raspored svojih posebnih, prioritetnih zadataka, osobito tijekom donošenja odluka važnih za cijeli svijet.

Svi mi, članovi Dječjeg foruma „Osmijeh“ sudjelovali smo u obilježavanju ovog, za nas, velikog dana.                                                                                                                                             U četvrtak, 8. prosinca 2016.g., bili smo na Radio Slatini i svoju emisiju posvetili UNICEF-u. Informirali smo javnost i o održavanju Eurochild konferencije u Brussels-u od 5. – 7. srpnja ove godine na kojoj je donesena zajednička Deklaracija svih sudionika među kojima je bila i Hrvatska. U najkraćim crtama prenijeli smo osnovne poruke Deklaracije pod nazivom „Dječja prava su važna. Zašto Europa treba ulagati u djecu?“                                                                        U petak, 9. prosinca 2016.g., u školi smo održali radionicu fokusiranu na rečenicu koja stoji u preambuli Konvencije UN-a: „Čovječanstvo duguje djeci najbolje što ima.“ Tom prigodom, u holu škole, na zidu, izradili smo veliko UNICEF-ovo srce ispunjenog porukama djece i golubicama mira.

Čovječnost svakoga tko pripada ljudskoj vrsti najprije se uoči iz njegova odnosa prema djeci.

Dječji forum „Osmijeh“

Voditelj: Brankica Safin