Obilježen Dan sjećanja na Holokaust

Autor: Marko Brijačak, 3. 2. 2016.

Dana 27. siječnja  1945. god. sovjetske snage su oslobodile najveći koncentracijski logor Auschwitz. U spomen na taj događaj, svakog se 27. siječnja obilježava Dan sjećanja na žrtve Holokausta i zločine protiv čovječnosti.

Holokaust je sustavno ubijanje Židova tokom Drugog svjetskog rata od strane nacističke Njemačke i njezinih suradnika. Uz Židove su u brojnim logorima smrti ubijani i Romi, slavenski narodi (Poljaci, Rusi,…), kao i brojni drugi koji se nisu uklapali u nacistički svjetonazor.

Kako bi učenicima što bolje objasnili pojam Holokausta, činjenicu da je ubijeno 6 milijuna europskih Židova (za osnovnoškolce pomalo apstraktna činjenica), učinjena je korelacija nastavnih predmeta hrvatskog jezika i povijesti u 8. razredima.

Iz hrvatskog jezika učenici su pod vodstvom učiteljice Snježane Tot obradili lektiru Dnevnik Anne Frank  kako bi se upoznali sa sudbinom djevojčice koja je stradala u Holokaustu. Na taj su način upoznali i imenovali jednu osobu od 6 milijuna stradalih u Holokaustu. Učenike je dirnula Annina sudbina u tolikoj mjeri da su samostalno počeli istraživati o njenom životu.

Nakon sata hrvatskog jezika uslijedio je sat povijesti gdje je učiteljica Martina Grundler Hrala  učenike podijelila u četiri skupine i zadala sljedeće teme za obrađivanje:

1. skupina - Totalni rat;

2. skupina – Život pod okupacijom;

3. skupina – Holokaust i logori smrti;

4. skupina – Ustaška diktatura u NDH.

Učenici su sa zanimanjem istraživali literaturu (enciklopedije, udžbenik, povijesne izvore), dodatno motivirani Dnevnikom Anne Fank,  napravili plakate te prezentirali radove svojim kolegama u razredu. Plakate smo potom izložili su holu škole kako bi bili dostupni i vidljivi cijeloj školi.

Nakon ovakvog načina rada učenicima je tema Holokausta postala puno bliža i jasnija jer smo joj pristupili s dva različita gledišta, povijesnog i književnog, a povezana je i sa sudbinom stradanja Židova u Hrvatskoj (NDH). Dobili su dublju predodžbu opsega zločina počinjenog za vrijeme Holokausta koliko je to moguće za njihovu dob. Isto tako, ostavljeno je mjesto za daljnje nadograđivanje teme bilo kroz hrvatski jezik ili povijest.

Snježana Tot i Martina Grundler Hrala

« Ožujak 2024 »