Life is art - experience it!

Eko-likovna radionica

Autor: Diana Bošnjak, 27. 11. 2011.

U prostorijama Crvenog križa grada Slatine od 23.do 25. studenog održana je eko-likovna radionica u sklopu  IPA projekta prekogranične suradnje, pod nazivom “Life is art – experience it!”

Na radionici je sudjelovalo 20 učenika od 3. do 8. razreda OŠ Josipa Kozarca, pod vodstvom učitelja likovne kulture, biologije, te drugih učitelja.

Ova radionica je zamišljena kao kombinacija ekoloških tema i likovno-kreativnog izričaja. Kako je tema ekologije jako važna u današnjem svijetu, korisno je i potrebno naglasiti važnost recikliranja u svakodnevnom životu, a kroz radionice i kreativno stvaranje, učenici su dobili bolji uvid u značaj ekologije i recikliranja.

Materijali s kojima se radilo i s kojima će se raditi na slijedećoj radionici su otpadni materijali (PVC čepovi, stari novinski papir te tetrapaci) tako da će sve tvorevine biti produkt reciklaže, što je vrlo korisno i edukativno.

Tijekom trodnevne radionice je održano više edukativnih predavanja. Prvi dan su održane dvije prezentacije: Štednja energije(nastavnica Brankica Safin) jako zanimljivo i edukativno predavanje koje je oduševilo učenike i pružilo svima puno novih i korisnih informacija, te predavanje o ulozi i važnosti likovnog odgoja i likovne kulture u razvoju djece ( nastavnica Tatjana Lulić Prpić). Nastavnica Jelena Barbir, voditeljica radionice, predstavila je projekt učenicima, upoznala ih sa ciljem projekta i metodama rada općenito, te opisala svoja dosadašnja iskustva na području ekologije i recikliranja.

Drugi dan radionice je bio kombinacija teorije i prakse. Nastavnica Tatjana Lulić Prpić je održala zanimljivo i temeljito predavanje o tehnikama rada koje će se koristiti tijekom radionice, a to su mozaik tehnika, kaširanje papira te razni oblici rada sa tetrapacima.

U drugom dijelu radionice učenici su izrađivali božićne kugle i pahulje od tetrapaka.

Zadnji dan radionice je bio jako produktivan, napravljeno je 7 velikih kugli od spojenih pahulja tetrapaka te su izrađivane torbice od novinskog papira koje su učenici maštovito ukrasili.

Uz ugodnu i opuštenu atmosferu učenici su naučili i teoretski i praktično puno o značaju recikliranja i očuvanja okoliša, i kreirali jako zanimljive uratke od otpadnog materijala.

Ovom prilikom se želimo zahvaliti voditelju i svim djelatnicima Crvenog križa na razumijevanju i na srdačnosti.

Izvor: Jelena Barbir

« Ožujak 2024 »