2016-04-01 10:37:19

Učenici 4. razreda posjetili Zavičajni muzej Slatina

 Dana 29. ožujka 2016. godine učenici 4. a, b i  c razrednog odjela sa svojim učiteljicama Gordanom Kovač, Sanelom Tot i Katom Huber posjetili su Zavičajni muzej Slatina.

           

 Tijekom veljače i ožujka učenici 4. razreda su na satima Prirode i društva proučavali hrvatsku u prošlosti, stoga je posjet Zavičajnom muzeju Slatina bio povod daljnjem učenju hrvatske povijesti. Razgledavajući stalni muzejski postav, ravnateljica i kustosica Zavičajnog muzeja Slatina, gospođa Dragica Šuvak, održala je učenicima  predavanje o razvoju industrije i životu ljudi tijekom 19. i 20. stoljeća u Slatini. Učenici su slušali zanimljive priče o utjecaju  plemićkih obitelji Pejačević, Drašković i Janković  na razvoj industrije u slatinskom kraju te barunima Gutmann koji su zaslužni za razvoj željezničkih pruga. Vlasnici slatinskih imanja rijetko su sami boravili u Slatini i njima upravljali. To su za njih činili njihovi upravitelji, stručnjaci različitih profila (agronomi, geometri, pravnici, građevinari, računovođe,vješti obrtnici...) koji su tijekom 19. stoljeća doselili iz Njemačke, Mađarske, Češke, Austrije...         Osim stručnog znanja, novi su stanovnici donijeli i nove kulturne elemente u stanovanju, ekonomiji, prehrani, vjerskom životu te društvenom životu općenito. Učenici su saznali  da su proizvodi slatinskih tvornica, plodovi ubrani s polja, šuma i vinograda prodavani u 19. i prvoj polovici 20. stoljeća širom Europe, a jedan od važnijih slatinskih izvoznih proizvoda bio je i prvi hrvatski pjenušac proizveden u Slatini  1864.g. vlasnika kneževa Schaumburg-Lippe.

         Zahvaljujući plemićkim obiteljima, Slatina je u 19. i prvoj polovici 20. stoljeća bila važno gospodarsko središte, osnivane su prve udruge građana, poboljšani su trgovina i obrti, način stanovanja – poboljšan je život stanovnika slatinskog kraja.    


Osnovna škola Josipa Kozarca Slatina