TERENSKA NASTAVA 6. RAZREDA

Autor: Marko Brijačak, 12. 11. 2015.

Učenici  6. razreda naše škole su 30. listopada 2015.g. pohađali TERENSKU NASTAVU  posjetivši  šumu STUBLOVAC.  TEMA nastave bila je:  KONTINENTALNA LISTOPADNA ŠUMA, a njezin nositelj predmet PRIRODA i predmetna učiteljica BRANKICA SAFIN. Dio programa prirode realiziran je uz veliku pomoć  gospođe NATAŠE RAP, dip.ing. šumarstva, djelatnice Šumarije Našice, Podružnice Slatina koja je i do sada vrlo rado sudjelovala u realizaciji ekoloških sadržaja u nastavi, izvannastavnim aktivnostima i projektima OŠ Josipa Kozarca.

Pored njih, u terensku nastavu su bili uključeni i predmeti  HRVATSKI JEZIK i LIKOVNA KULTURA  uz vodstvo predmetnih učiteljica  IDE MILKOVIĆ I TATJANE LULIĆ-PRPIĆ.  Dan je bio jesenski, sunčan i topao, prema tome, idealan za promatranje i sve oblike istraživanja životne zajednice šume.                                                                                                                                          Sukladno planu i programu predmeta priroda, u izvornoj stvarnosti smo se upoznali sa šumskim staništem opisujući sve boje, mirise i zvukove koje su zabilježila naša osjetila. Uz stanište, proučili smo ,uz praktični rad mjerenja, životne uvjete neophodne za preživljavanje svih stanovnika šume. U trećem dijelu, razradili smo slojevitost šume uz uočavanje biljaka i životinja prizemnog sloja, sloja grmlja i sloja drveća u šumi Stublovac. Svaki razredni odjel  je imao određene zadatke.             Gospođa Nataša Rap je učenicima približila šumu s aspekta šumarstva razmatrajući  najvažnije vrste listopadnog drveća u našem kraju, prateći njihov rast i razvitak korištenjem dendrometrijskih metoda i tehnika, utvrđujući načine eksploatacije, navodeći uloge koju ima Šumarija u očuvanju, unapređenju i planskom gospodarenju šumskim fondom, te analizirajući odnos čovjeka prema šumskom bogatstvu u cjelini. (Što danas najviše ugrožava šume u Hrvatskoj?)                                                                                                                                               U hrvatskom jeziku  smo dopustili da nam se šuma pjesnički uvuče pod kožu, a rezultat te savršene simbioze čovjeka i prostora je naš  šumski haiku ilustriran prizorima šumske svakodnevice.       Likovna kultura  se opredijelila za tzv. "CSI"  viđenje šume jer smo svakom drvetu uzimali otiske uzduž i poprijeko njegove kore. S ponosom smo zaključili da šuma nije kriva ni za što, a dobili smo krasna umjetnička djela prirode. Sve što smo radili i u čemu smo uživali, sjedinili smo u panou kojeg smo izradili i izložili 6. studenog u holu škole.

UČENICI 6. RAZREDA

I VODITELJICA BRANKICA  SAFIN