Mala škola astronomije

Autor: Marko Brijačak, 18. 3. 2014.

Povodom obilježavanja Dana škole, u četvrtak 13.3.2014, u našoj školi održana je za učenike i sve zainteresirane, mala škola astronomije. U sklopu ovog projekta, koji smo nazvali Astronomska noć, osim predavanja bilo je organizirano i promatranje noćnog neba teleskopom koje nam je omogućio vanjski suradnik na projektu, Igor Brkić, predsjednik kluba Urbane kulture.

Uvodno predavanje održala je članica astronomske grupe, koja djeluje u školi, učenica Doris Benko na temu povijest astronomije. Sa vrstama zvijezda i zviježđima upoznala nas je učenica Mateja Peršić, nakon kojega je održana kratka radionica pomoću koje smo kod svih prisutnih na zanimljiv način željeli provjeriti koliko su zvijezda i zviježđa iz priloženog zapamtili. Završno predavanje i susret s samim teleskopom omogućio je Igor Brkić koji je donio i svoj teleskop. Drugi dio projekta realizirali smo u školskom dvorištu gdje su nam povoljne atmosferske prilike omogućile nesmetano promatranje nebeskih tijela. Tako smo pomoću teleskopa promatrali Mjesec i mjesečeve kratere, planet Jupiter i njegove satelite a uspjeli smo prepoznati i neka od zviježđa kao što Veliki i Mali medvjed, Orion, Kasiopeja, Cefej.....

Posebni ugođaj prilikom predavanja omogućili su učenici dodatne nastave geografije, izloživši svoje radove, dok je cjelokupni projekt realizirao aktiv geografije, fizike i tehničke kulture.

Kako nam je bilo provjerite u galeriji fotografija.

Tekst: Martina Bukvić

« Ožujak 2024 »