Sjećanje na Vukovar

Autor: Marko Brijačak, 30. 11. 2013.

Kao što je i planirano na početku školske godine ,mi učenici osmih razreda i učitelji povijesti,geografije, vjeronauka i hrvatskoj jezika posjetili smo Vukovar mjesto mnogih bolnih sjećanja.

Naše prvo odredište bila je Opća bolnica Vukovar. Prolazili smo mnogobrojnim hodnicima pitajući se kako je ondje bilo ležati i živjeti uz još stotine ljudi. Nakon bolnice zaputili smo se prema Ovčari. Na unutrašnjim zidovima hangara nalaze se fotografije osoba koje su ondje stradale. Na Ovčari su neki učenici zapalili lampione, a neki su, jednostavno, razmišljali  o svim strahotama koje su se ondje dogodile. Na kraju smo se svi pomolili za nevine žrtve i krenuli prema Memorijalnome groblju. 938 mramornih križeva ostavilo je vrlo jak dojam na sve nas te nas potaknulo na još snažniju ljubav prema domovini. Oko podneva smo razgledali samostan i franjevačku crkvu sv. Filipa i Jakova. Tu smo pogledali i film o ratnim strahotama koje su zahvatile Vukovar tijekom Domovinskoga rata, jedan od franjevaca, gvardijan samostana, pobliže nam je opisao svoj doživljaj tadašnjeg teškog opsadnog stanja. Nakon vrlo emotivnoga posjeta franjevačkoj crkvi, posjetili smo dvorac Eltz  i razgledavali raskošnu ostavštinu plemićke obitelji Eltz. Nakon posjeta dvorcu otišli smo u hotel Lav na ručak. Put nas je dalje vodio do vukovarske vojarne 204. brigade. Tu je prikazano moderno naoružanje bivše JNA, a s druge strane naoružanje vukovarskih branitelja (ručno rađene bombe). I danas se mnogi pitaju kako je tako malo i tako slabo naoružanih ljudi toliko dugo vremena uspjelo spriječiti prodiranje JNA u unutrašnjost Hrvatske. Vojarna je bila posljednja postaja na našem putovanju. Krenuli smo kući puni uspomena na grad heroja koje ne smijemo i nećemo zaboraviti.

Elena Brozović, Lara Fotez i Klara Gazda, 8.d

Žrtvu Vukovara nismo zaboravili. I ove smo godine 18.11. zapalili mnogobrojne lampione za sve nedužne žrtve koje su stradale u Vukovaru. Pred školom smo se svi pomolili za poginule,a zatim su učenici ostavljali lampione duž nogostupa sve do križa u centru grada. Predstavnici svih slatinskih škola kao i gradske vlasti su upalili svijeće i zajedno s našim župnikom se pomolili za sve žrtve rata.

Nika Bubaš i Luka Škiljić, 6.a

Ostale fotografije pogledajte u fotogaleriji