Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje

Autor: Filip Janković, 24. 11. 2020.

Svake godine 18. studenoga sjećamo se jedne od najvećih tragedija novije hrvatske povijesti. Naime, na taj dan 1991. godine pao je Vukovar, grad heroja te su u njemu, kao i u Škabrnji, počinjeni ratni zločini. Svake godine 18. studenog naša škola kuca kao jedno jer smo svi u mislima sa stanovnicima Vukovara i Škabrnje.

Ove godine, po prvi put, na taj se datum obilježava i Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata te je dan postao državni blagdan, neradni dan.

Bez obzira na otežani način rada zbog epidemioloških mjera usred epidemije COVID-19, započeli smo s obilježavanjem Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje na dostojanstveni način 16. studenoga 2020. Tada su učenici u školu donijeli lampione kako bismo se priključili akciji koja je nastala u Splitu još 1999. godine – I u mom gradu Vukovar svijetli.

Nadalje, učiteljice 4.a i b razreda, Maja Puškarić i Željka Kurtović, sa svojim su učenicima crtale simbole hrvatske državnosti i vukovarski vodotoranj, simbol Vukovara te su učenici pisali pjesme u obliku akrostiha na istu temu.

Pod organizacijom učitelja Povijesti Markana Lukića i Martine Grundler Hrala te vjeroučiteljice Marine Martinović, ravnateljica, učenici i učitelji naše škole sastali su se 18. studenog 2020., u 16 sati pred školom, kako bismo se priključili spomenutoj akciji i upalili lampione za sve žrtve Domovinskog rata, posebno za Vukovar i Škabrnju.

Okružili smo našu školu sjajem crvenih lampiona koji su, kako je padao mrak i spuštala se magla, dodatno doprinijeli tužnoj atmosferi. Učenici naše škole još su jednom pokazali kako, unatoč činjenici da se taj tragični događaj dogodio prije 29 godine, puno prije njihovog rođenja, duboko poštuju i suosjećaju sa stanovnicima Vukovara i Škabrnje.

Da se ne zaboravi.

Martina Grundler Hrala