Europski dan jezika

Autor: Filip Janković, 30. 9. 2020.

Svake godine, 26. rujna u našoj školi učiteljice stranih jezika, sa svojim učenicima, obilježavaju Europski dan jezika. Kroz razne aktivnosti kod učenika se pokušava osvijestiti važnost učenja stranih jezika. Iako se u našoj školi uči engleski i njemački, nerijetko se aktivnosti povežu i s brojnim drugim jezicima, što kod učenika pobuđuje poseban interes za rad.

Učenici 7. b, 7. c i 7. d razrednih odjela, u sklopu virtualne izvannastavne aktivnosti Deutsche Kultur, s učiteljicom Marijanom Mandić, 21. rujna 2020.,upoznali su se, kroz edukativni video i radionice. sa sličnostima i razlikama između europskih jezika.

Učiteljica Renata Kovačević je sve učenike 5. i 6.razreda provela kroz malo natjecanje i to, ni manje ni više, nego u poznavanju pjesama s Eurosonga. Učenici su igrali Eurovision Song Quiz u kojemu su slušali 10 pjesama na materinskom jeziku koje su se izvodile na Eurosonge te su morali pogoditi o kojem se stranom jeziku i državi radi. Pobjednik je dobio diplomu. Aktivnosti su održavane 23., 24. i 25. rujna 2020.

Učiteljica Nadin Cuca je, 17. i 24. rujna 2020., s učenicima skupine JK's eTwinners učila nove riječi i rečenice na nekoliko stranih jezika. Učenici su ih zapisivali i ukrašavali. Zatim su zajedničkim snagama uredili razredni pano te su se okušali u izgovoru napisanog. Njihove snimke možete pogledati klikom na poveznicu: https://spark.adobe.com/page/F3Xr2DcIVK239/ .

Učiteljica Dražena Vujanović i učenici 7. i 8. razreda izrađivali su čestitke za Europski dan jezika, zatim su se zabavili uz Escape room. Nakon toga je uslijedila rasprava o važnosti učenja stranih jezika te pisanje pozdrava na raznim europskim jezicima.

Učiteljica Lara Fučkar vodila je učenike 3. r. kroz razne aktivnosti. Učenici su 23. 9. 2020. započeli nastavni sat razgovorom o važnosti jezika te prednostima poznavanja pojedinih jezika. Zatim su pogledali kratak video o Europskom danu jezika te na taj način upoznali i službene jezike koji se govore u pojedinim europskim državama. Uz to, upoznali su se i sa zanimljivim činjenicama o pojedinome jeziku (engleskim se jezikom služe brojni govornici diljem svijeta te je prema ukupnom broju govornika drugi u svijetu).
Nakon što su upoznali europske države i njihove službene jezike, učenici su poslušali izvorne govornike te ih pokušali imitirati. Sljedeća aktivnost bila je izabrati učenicima najzanimljiviji europski službeni jezik, istražiti kako se  predstaviti na tome jeziku te nacrtati zastavu države u kojoj se jezik govori.

Učenici područne škole Donji Meljani obilježili su Europski dan jezika 28. 9. 2020., s učiteljicom razredne nastave, Martinom Grgurić i učiteljicom Engleskoga jezika, Larom Fučkar. Njihova zadaća bila je upoznati važnost pojedinih jezika, a zatim oslikati bijele majice s natpisom Europski dan jezika na raznim jezicima (mađarski, engleski, njemački, talijanski..).

Fotografije s aktivnostima učenika možete pogledati u galeriji.

Nadin Cuca