„Svojem psu možete reći sve...osim zbogom“

Autor: Marko Brijačak, 31. 10. 2017.

PŠ Donji Meljani aktivno se uključila u projekt Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva znanosti i obrazovanja o zaštiti i dobrobiti pasa lutalica. Riječ je o regionalnoj  kampanji Svjetske organizacije za zaštitu zdravlja životinja i o kontroli populacije pasa lutalica pod nazivom „Svojem psu možete reći sve …osim zbogom“.

Cilj kampanje je podizanje svijesti o potrebi odgovornog ponašanja, zaštiti i dobrobiti pasa te važnosti brige za pse, odnosno formiranje pozitivnog odnosa prema svim životinjama. Prigodno, 4.10.2017., na Međunarodni dan zaštite životinja, s učenicima smo proučili ponuđene materijale koje je odobrila Agencija za odgoj i obrazovanje: radnu bilježnicu Budi junak, upitnik o odgovornom vlasništvu i prezentaciju o pravilnoj brizi o kućnom ljubimcu. Razgovarali smo o svojim kućnim ljubimcima i zaključili da više od pola učenika ima psa i da je pas vrlo važan „član“ njihove obitelji, tj. njihov prijatelj. Ovim aktivnostima pridružili su se i roditelji te nam doveli tri ljubimca: Cigu, Bobija i Ajka. Ponosni vlasnici i ljubimci prošetali su našim školskim dvorištem.

11.10.2017. u školi nas je posjetio dr.vet.med. Predrag Vakanjac, dopredsjednik Udruge ljubitelja životinja „Hrabri Pero“ iz Slatine. Razgovarali smo o problemu neodgovornih vlasnika pasa, obvezama koje vlasnici trebaju poštivati i izvršiti kako bi zaštitili zdravlje i dobrobit svojih pasa. Govorili smo o skloništima za napuštene pse te kako možemo pomoći ili udomiti psa. Učenici su bili vrlo zainteresirani te su postavljali puno pitanja na koje je naš gost strpljivo odgovarao. Ovim susretom zaokružili smo sve aktivnosti u projektu te, po reakciji učenika, možemo zaključiti da je cilj  ispunjen.

Fotografije pogledajte na: http://os-jkozarca-slatina.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=726

Učiteljice: Mirjana Prlić i Martina Grgurić

« Ožujak 2024 »