DAN PLANETA ZEMLJE 2017.

Autor: Marko Brijačak, 2. 5. 2017.

Dan planeta Zemlje službeno se obilježava od 1992.g. iako počeci obilježavanja ovog datuma sežu još u davnu 1970.g. kada su diljem SAD-a održane prve masovne demonstracije za zaštitu okoliša.

Od tih davnih 70.-ih stanje s okolišem se sve više pogoršavalo pa je stoga od izuzetnog značenja bilo održavanje Konferencije UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru upravo te 1992.g. Na njoj je od strane velikog broja predstavnika vlada i nevladinih udruga usvojen dalekosežni program za promicanje održivog razvoja.

Opća skupština UN-a je 2009.g. ,na prijedlog bolivijske vlade, 22. travnja  proglasila međunarodnim Danom planeta Zemlje u svrhu podizanja svijesti ljudi prema prirodnom okolišu.

Na žalost, danas smo došli do točke kada čelnici nekih ekonomski najrazvijenijih zemalja svijeta osporavaju zaključke do kojih se došlo na konferenciji u Riju te ignoriraju potpisane sporazume.                                                                                                                                             Na žalost, danas smo došli do točke kada jedan od najmoćnijih političara svijeta negira postojanje klimatskih promjena.                                                                                                                            Na žalost, danas smo došli do točke kada jedan od najmoćnijih političara svijeta nastoji obustaviti financiranje znanstveno-istraživačkih projekata u svrhu proučavanja i neutraliziranja posljedica ovog fenomena čiji je jedini, isključivi uzrok LJUDSKO DJELOVANJE.

Stoga, širom svijeta ove godine se na Dan planeta Zemlje posebna pozornost posvećuje sudjelovanju javnosti u odlučivanju o strategijama procjene utjecaja, izdavanju integriranih dozvola, problematici razvoja „klimatske pismenosti“ i većeg sudjelovanja žena u ekološkim naporima (princip rodne ravnopravnosti). Sukladno izazovima sadašnjeg vremena OBRAZOVANJE se smatra osnovom za napredak čovječanstva. Stoga je u više od 40 država održan MARŠ ZA ZNANOST (među kojima je i Hrvatska) s ciljem okupljanja stotina tisuća znanstvenika i građana kako bi se ukazalo na značaj obrazovanja i znanosti u suvremenom svijetu.

Pored Marša za znanost, u našoj zemlji je na Dan planeta Zemlje održana najveća ekološka nacionalna kampanja „Zelena čistka – jedan dan za čisti okoliš“ kao i mnoge druge aktivnosti.

Tijekom proljetnih praznika su naše marljive ruke - članova Učeničke zadruge „Sekvoja“, Preventivne grupe „Pro vita millennium“, Likovne grupe i Dječjeg foruma „Osmijeh“ zajedno s voditeljicama Tatjanom Lulić-Prpić i Brankicom Safin osmislile uređenje škole u čast Dana planeta Zemlje. Pored toga, održali smo radionicu izrade straničnika s eko-sadržajem koje smo ponudili učenicima i učiteljima na štandu u holu škole.

Vjerujemo kako je san svakog od nas da iduće godine, napokon, dođemo do točke kada će dugogodišnja potreba podizanja ekološke svijesti ljudi biti suvišna. Da ćemo shvatiti koliko smo SVI važni ovom planetu iako nismo jedan od najmoćnijih političara svijeta.

Fotografije pogledajte na: http://www.os-jkozarca-slatina.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=641

Učenici i voditelji