Lektira iz papirnate vrećice, dramatizacija i gluma

Autor: Filip Janković, 14. 3. 2022.

Učenici 2. a imali su zadatak pročitati lektiru u zadanom roku, a zatim nabaviti papirnatu vrećicu.

Prednju stranu papirnate vrećice trebali su oslikati kao naslovnicu pročitanog djela (ispisati naslov, ime pisca, crtež Durice ).

Na suprotnoj strani papirnate vrećice crtali su ostale likove i zapisivali njihove osobine, a na bočnim stranama pisali su i crtali mjesto i vrijeme događanja.

Glavnina ove priče je u sadržaju papirnate vrećice. Nakon izrade vanjskog dijela u papirnatu su vrećicu trebali staviti pet predmeta koji imaju nekakvu vezu s pročitanom knjigom.

Tijekom prezentacije rada učenici su iz vrećice izvlačili predmete koje su u nju stavili i objašnjavali zašto baš taj predmet zaslužuje svoje mjesto u njihovoj priči, a naravno, ima veze s pročitanom knjigom.

U vrećicama se tako našlo svašta: jabuke, kišobrani, štikla, prsten, konac, lutkica, bakine naočale, ogledalo, časopis „Smib“, školjke, parfemi, loptice…

Nakon prezentacije učenici su se okušali i u glumi Durice i njezinog zamišljenog susreta sa Snjeguljicom i vješticom.

Oduševljenje s kojim su učenici otišli iz škole toga dana trebalo je doživjeti, a to je definitivno dan kojeg će se, svatko od njih, još dugo sjećati.

Ovakav način obrade lektire od učenika iziskuje puno vremena i uloženog truda, rezultati su odlični, a učenici itekako motivirani za rad. Njihova motiviranost pokazuje da je, osim suvremenosti i zanimljivosti knjige, učenicima itekako važan i način na koji će se o njoj raspravljati u školi.

Gordana Kovač