eTwining projekt Uz čitanje riječi rastu 2

Autor: Filip Janković, 5. 1. 2022.

Učiteljica Hrvatskoga jezika Melita Čmarec sa svojim učenicima 7. i 8. razreda sudjeluje u eTwining projektu Uz čitanje riječi rastu 2. Cilj je projekta poticati radost čitanja, razvijati čitalačku vještinu učenika, kritičko mišljenje, kulturu čitanja, osnažiti ulogu čitanja u razvoju jezičnih, komunikacijskih i stvaralačkih kompetencija potrebnih za izazove suvremenoga društva te poticati uporabu digitalnih alata u predstavljanju projektnih aktivnosti.

U sklopu projekta obilježili su Mjesec hrvatske knjige sudjelujući u aktivnostima poticanja čitanja u školskoj knjižnici.
Učenici 7. c razreda interpretirali su književno djelo Divlji konj Božidara Prosenjaka i upoznali se sa stilskom figurom alegorije. U sklopu eTwining aktivnosti Čarobni svijet životinja u basni i priči napisali su alegorijsku priču Bezimeni konj. Priča se nalazi na 64. stranici u zajedničkoj interaktivnoj knjizi projektnih partnera.

Učenici 8. razreda interpretirali su književno djelo Mali princ Antoinea de Saint-Exuperyja. Individualno su rješavali digitalnu igru escape room, a zatim, u skupinama, sastavljali slagalice na kojima su bila ispisana pitanja o književnom djelu. Nakon interpretacije pisali su vijest o padu i nestanku zrakoplova francuskog pisca, izrađivali profile likova u aplikaciji Instagram i digitalnom alatu PicsArt te lisice origami tehnikom. Na kraju su se zabavili slažući digitalnu slagalicu u alatu Jigsaw Planet.

ESCAPE ROOM

DIGITALNA KNJIGA