OŠ Josipa Kozarca za Vukovar i Škabrnju

Autor: Filip Janković, 23. 11. 2021.

Učenici naše škole, veliki i mali, tijekom tjedna u kojem se obilježava Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje različitim su aktivnostima obilježili tužnu obljetnicu.

Tako je učiteljica Tatjana Granjaš Kovač, sa svojim učenicima 1. i 2. razreda PŠ Novi Senkovac, pogledala film o Vukovaru te su virtualno „prošetali“ memorijalnim lokacijama Domovinskog rata Vukovar, obradili prigodne tekstove i pjesme, slušali glazbu s tematikom Vukovara i Domovinskog rata te su izradili likovne radove na istu temu.

Učiteljica Anamarija Roštaš je, s 3. i 4. razredom PŠ Novi Senkovac, čitala pjesmu Tina Kolumbića Vukovar 1991. te su od aluminijske folije i tušem oblikovali jedan od simbola grada Vukovara, vodotoranj. Nakon gledanja epizode dokumentarne serije Patuljci pojma nemaju, u kojoj Mladen Kušec razgovara s djecom koja su zbog rata morala napustiti svoj dom, pisali su poruke kojima su ohrabrili svu djecu svijeta koja žive u ratnim područjima.

U PŠ Kozice učiteljica Valentina Falamić i njezin 1. i 2. razred izrađivali su vukovarski vodotoranj od aluminijske folije i različite likovne radove na zadanu temu. Pisali su literarne radove i što za njih znači Vukovar te su sve objedinili na razrednom panou.

3. razred PŠ Kozice, s učiteljicom Sanelom Tot, pisao je pjesme posvećene Vukovaru, a tematici su se posvetili i na satu Likovne kulture. Tehnikom kolaža napravili su simbol Vukovara, vodotoranj.

Učenici 4. razreda PŠ Kozice, sa svojom učiteljicom Vesnom Bićanić, su, u sklopu integrirane nastava (HJ, SR, LK, VJ), interpretirali književni tekst o Vukovaru, razgovarali su kroz prezentaciju o Vukovaru, pisali poruke mira, likovno stvarali (crtanje i modeliranje vučedolske golubice i vodotornja, izrada golubice mira) te su se prisjetili poginulih branitelja iz Kozica.

U PŠ Donji Meljani učenici od 1. do 4. razreda su, sa svojim učiteljicama Martinom Grgurić i Mirjanom Prlić, obilježili Dan sjećanja na Satu razrednika. Slušali su Priču o gradu Siniše Glavaševića, upoznali su simbole Vukovara i značenje grada Vukovara u Domovinskom ratu, a sve naučeno pokazali su likovnim radovima (vodotoranj- kombinirana tehnika - kolaž i flomaster i vučedolska golubica - kolaž i oblikovanjem od glinamola).

Naposljetku su svi učenici područnih škola zapalili lampione ispred škole kako bi se prisjetili i odali počast svim žrtvama i herojima koji su svoje živote položili iz ljubavi prema svojemu gradu, ljudima i domovini. Vječno im hvala!

U matičnoj školi su se učiteljice isto tako potrudile obilježiti tužnu obljetnicu što dostojanstvenije, a opet u skladu s uzrastom svojih učenika.

Učenici 4. a i učiteljica Matea Martinčević likovno su stvarali vukovarske simbole. Modelirali su u glinamolu ili crtali vučedolske golubice i vodotoranj, kao i hrvatski državni grb.

Učiteljica Vesna Bićanić je predvodila 4. b razredni odjel matične škole te su učenici na satu Likovne kulture izrađivali vukovarski vodotoranj.

Učenici 4. c razrednog odjela i njihova učiteljica Jasminka Kesegić naslikali su sliku posvećenu Vukovaru, koja se zove „Tuga“. Osim toga oblikovali su, u glinamolu, vučedolsku jarebicu te su slikali simbole naše domovine.

Radovi učenika su postavljeni na razredne panoe te tako, na simboličan način, predstavljaju podršku Vukovarcima.

Molitveno-karitativna skupina vjeroučiteljice Ljiljane Ivanković pisala je molitve za žrtve Vukovara i Škabrnje koje možete pročitati u videoprezentaciji

U predmetnoj su nastavi učenici 7. b razrednog odjela, sa svojom razrednicom Hanom Tepeš, pisali poeziju posvećenu gradu Vukovaru i njegovoj žrtvi za hrvatsku domovinu. Njihove nadahnute radove možete pročitati u prezentaciji.

Vjeroučiteljica Marina Martinović i njezin 8. b su, na Satu razrednika i na satu Hrvatskoga jezika, izradili plakate posvećene Vukovaru i njegovim herojima, koji su postavljeni u holu škole.

Učenici 8. c i razrednica Martina Grundler Hrala su, na Satu razrednika, pogledali dokumentarni film o bitki za Vukovar, istraživali su o stradanjima u Škabrnji, a dobili su zadatak istražiti o herojima Vukovara i u odabranom digitalnom alatu izraditi plakate. Rad učenika Patrika Kiša pogledajte na poveznici.

Melita Čmarec i njezin 8. c su interpretirali tekst Priča o gradu Siniše Glavaševića te su radili golubice mira, koje su postavljene na panou u njihovoj učionici.

Kulminacija obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje uslijedila je 17. 11. 2021. u 17. sati. Ispred škole su se okupili učenici 4. razreda sa svojim učiteljicama Mateom Martinčević, Vesnom Bićanić umjesto Sanje Hmelik i Jasminkom Kesegić. Razrednik Danijel Vilček je došao sa svojim 5. a, kao i 6. c sa svojom razrednicom Ljiljanom Ivanković, 7. a s razrednikom Filipom Jankovićem, 8. a s razrednikom Markanom Lukićem, 8. b s razrednicom Marinom Martinović, 8. c s razrednicom Martinom Grundler Hrala i 8. d s razrednicom Melitom Čmarec. U paljenju velikog broja lampiona, koje su donijeli učenici naše škole, pomogla nam je i učiteljica Denis Vujanović.

Učenici su dobili po jedan lampion te su ih, duž magistralu, postavljali prema centru grada. S ostalim školama smo se sastali kod križa, na centru točno u 17:30 sati, kada je započela svečana komemoracija za žrtve Domovinskog rata, Vukovara i Škabrnje.

Hvala svima koji su na bilo koji način sudjelovali u iskazivanju počasti svim žrtvama Domovinskog rata.

Za Vukovar i Škabrnju!

Martina Grundler Hrala