Posjet učenika osmog razreda Vukovaru

Autor: Filip Janković, 11. 10. 2021.

Učenici osmog razreda su, u ponedjeljak, 27. rujna 2021. god., sudjelovali u jednodnevnoj terenskoj nastavi u Vukovaru, a u organizaciji Javne ustanove „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“. Projekt je to u kojemu, već tradicionalno, sudjeluju osmaši Republike Hrvatske. Privremeno je zaustavljen prošle školske godine zbog epidemiološke situacije, a od ove školske godine obnovljen je za samo 5 slavonskih županija.

U Vukovar smo krenuli u pratnji razrednika Markana Lukića (8. a), Marine Martinović (8. b), Martine Grundler Hrala (8. c), Melite Čmarec (8. d) i Anje Majdenić (PRO). Raspored je bio gust, a započeo je doručkom u prostorima Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar nakon kojega smo poslušali predavanje „Domovinski rat“. Razgledali smo postavu MCDR Vukovar u prostorima bivše vojarne 204. vukovarske brigade s naglaskom na Bitku za Vukovar te smo mogli vidjeti tenkove, vojne zrakoplove, oklopna vozila, odnosno izložbu pješačkog naoružanja korištenog u Domovinskom ratu. Posebno je potresno bilo prolaziti kroz podrumske prostorije u kojima je živopisno dan prikaz koncentracijskih logora „Stajićevo“ i „Begejci“.
Potom smo autobusima krenuli prema memorijalnim lokacijama: Memorijalno groblje, Spomen dom Ovčara, masovna grobnica Ovčara, Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti i Crkva sv. Filipa i Jakova gdje smo pogledali kratki dokumentarni film o razaranju Vukovara 1991. god.
Cilj posjeta navedenim mjestima bio je učenje o prošlosti na autentičnim mjestima od sudionika događanja koju su na najbolji mogući način upoznali učenike s Bitkom za Vukovar, kao i vrijednostima Domovinskog rata.
Imali smo kratku stanku za ručak te je uslijedio drugi dio obilaska Vukovara u kojemu je naglasak bio na upoznavanje kulturnih znamenitosti Vukovara nevezano uz Domovinski rat. Tako smo uživali u razgledu i stručnim vodstvima u Gradskom muzeju Vukovar i Muzeju Vučedolske kulture. Potonji je bio posebno iskustvo jer učenici do sada nisu nikada posjetili takvu vrstu muzeja u kojemu je prikazana samo jedna prapovijesna kultura iz razdoblja eneolitika (3000.-2500.g.pr.Kr.) i kao takav muzej je jedinstven. Naučili smo kako su Vučedolci svojim tehnološkim dostignućima, osobito metalurškom revolucijom, osvojili Europu jer se njihova kultura proširila na današnjih 13 europskih država. Između ostalog, sačuvali su najstariji, točno utvrđen i zabilježen datum u prapovijesti.
Nakon posjeta muzeju imali smo nešto vremena za slobodne aktivnosti, a zatim smo, pomalo umorni, ali zadovoljni i puni utisaka, krenuli kućama.

PREZENTACIJA

Martina Grundler Hrala