Mjesec borbe protiv ovisnosti

Autor: Marko Brijačak, 7. 1. 2020.

Mjesec borbe protiv ovisnosti obilježava se svake godine od 15. studenog do 15. prosinca, a provodi se s ciljem upozoravanja cjelokupne javnosti s problemom zlouporabe svih oblika sredstava ovisnosti čime se nastoji potaknuti sve subjekte u društvu na aktivnu borbu protiv ovisnosti poduzimanjem zajedničkih aktivnosti za uspješno suprotstavljanje ovom ozbiljnom problemu današnjice.

U našoj školi Mjesec borbe protiv ovisnosti obilježen je preventivnim aktivnostima – radionicama i izradom plakata i panoa, a tema su bile tradicionalne i nove ovisnosti. Svrha radionica bila je proširiti znanje sudionika o štetnosti i posljedicama ovisnosti, razviti kritički stav prema upotrebi sredstva ovisnosti, osvijestiti i ukazati na rizične faktore, poticati zdrave životne navike i pomoći u organiziranju kvalitetnog slobodnog vremena.

Tema ovisnosti provlačila se kroz mnoge sate razrednika, a radionice su održale i psihologinja i pedagoginja.

Učenici 6. a razreda imali su radionicu i izradili su plakate na temu tradicionalnih i novih oblika ovisnosti. Zajedno s psihologinjom, razgovarali su o utjecaju alkohola, pušenja te različitih droga na ljudski organizam i ponašanje te zaključili kako svi oni mogu imati jako štetan učinak na zdravlje i funkcioniranje pojedinca. Također su razgovarali i o nekim novijim oblicima ovisnosti kao što su pametni telefoni i različiti uređaji, igrice, internet i slično. Zaključili su da oni mogu postati ovisnost ukoliko pretjerujemo s njihovim korištenjem te zaključili da ih trebamo umjereno i pametno koristiti.

Obilježavanje se provodi s ciljem upoznavanja učenika s problemom zloupotrebe svih oblika i sredstava ovisnosti. Svrha ove radionice jest osvijestiti učenike o negativnim posljedicama ovisnosti i prevencija ovisnosti.

Pedagoginja je održala radionicu u 5. d razredu. Tema radionice bila je Okreni leđa ovisnosti. Učenici su, kratkim predavanjem i brojnim aktivnostima, uvidjeli opasnosti tradicionalnih i novih ovisnosti te zaključili kako je kvalitetno provođenje slobodnog vremena vrlo važan čimbenik u prevenciji ovisnosti.

Tijekom Mjeseca borbe protiv ovisnosti u holu škole bio je uređen pano te su postavljeni prigodni plakati koje su izradili pedagoginja, psihologinja i učenici.