Bajkaonica za pet u 1. i 2. razredu OŠ Josipa Kozarca

Autor: Marko Brijačak, 31. 10. 2018.

U školskoj knjižnici je održana Bajkaonica za pet za učenike 1. i 2. razreda.

Dana 26. 10. 2018. održana je Bajkaonica za 5 za učenike 1. razreda. Voditeljica  Bajkaonice bila je educirana pripovjedačica Ivana Strupar koja je učenicima pripovijedala bajku braće Grimm Trnoružica.

Bajkaonica je započela motivacijskim razgovorom o tome što je bajka. Učenici su izjavili da vole slušati bajke, a bajke im uglavnom pričaju roditelji ili baku. Bajku su učenici pažljivo pratili i predviđajući mogući tijek radnje aktivno te sudjelovali u pripovijedanju. Nakon pripovijedanja pitanjima je provjereno razumijevanje sadržaja bajke te je uslijedio razgovor o pouci bajke, složili su se da dobro uvijek pobijedi zlo. Djeci se bajka veoma svidjela jer govori o vilama, nestvarnim likovima, koje ih uvode u magičan svijet.

Nakon interpretacije učenici su zaigrali igru Kipići (pokretima tijela trebali su dočarati izgled ruže, dvorca, žabe, princeze, igle), a potom je svaki učenik bojao crtež s motivom iz bajke. Svi učenici su dobili i poklon, Nivea kremice, koje su ih posebno razveselile.

Bajkaonica za pet održana je i za učenike 2. razreda,  u školskoj knjižnici 29. listopada. Bajkaonica je počela olujom ideja na temu bajka. Bajke su, prema mišljenju učenika, kratke priče koje su i tužne i sretne, imaju pouku, počinju s riječju Jednom davno ili Živjeli jednom, a završavaju rečenicom Živjeli su sretno do kraja života.

Educirana pripovjedačica Sanela Tot pripovijedala je učenicima bajku Ružno pače Hansa Christiana Andersena, koja je lektirno djelo Godišnjeg plana i programa Hrvatskog jezika 2. razreda.

Učenici su s oduševljenjem sudjelovali tijekom pripovijedanja bajke, prepričavajući pojedine dijelove bajke te analizirajući postupke likova. Izrazili su svoje dojmove o najtužnijim i najsretnijim dijelovima bajke te igrom kreativno improvizirali pokrete likova te ritam zvukova i glasova koji se pojavljuju u bajci.

Nakon interpretacije bajke i igre, svaki učenik izrađivao je vlastitu memori igru, slikajući mjesta radnje i likove koji su im najdraži i prema kojima će im bajka Ružno pače ostati najdulje u sjećanju. Memori Ružno pače igrat će s ukućanima i pod školskim odmorima.

Svi su učenici dobili Nivea slikovnicu.

Slike možete pogledati na: http://os-jkozarca-slatina.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=973

Ivana Strupar, učiteljica Hrvatskoga jezika

Sanela Tot, učiteljica razredne nastave