Učenici 6. a i 6. b razreda u potrazi za fantastičnim pričama

Autor: Marko Brijačak, 12. 10. 2018.

Učenici 6. a i 6. b razreda u petak, 12. listopada u školskoj knjižnici sudjelovali su u prvoj aktivnosti školskog projekta U potrazi za fantastičnim pričama, čiji je cilj poticati učenike na čitanje i svakodnevno druženje s knjigom te razvijati ljubav prema knjizi.

Knjižničarka Jelena Martinović i učiteljica Hrvatskoga jezika Hana Tepeš osmislile su
motivacijski sat za čitanje lektirnog djela Tajna ogrlice sa sedam rubina književnice Ivone Šajatović, a učiteljica Likovne kulture Tatjana Lulić-Prpić osmislila je kostime i rekvizite potrebne za radionicu.
U prvome dijelu sata učenici su pogledali kratak film o zagonetnom životu vladarice Barbare Celjske, poznatoj i po nadimku Crna kraljica, koja je zbog svoje ljepote i okrutnosti nadahnula brojne narodne legende i fantastične priče. Jedna od njih je i legenda o ogrlici sa sedam rubina koju je, prema narodnim pričama, Barbara Celjska izgubila bježeći od seljaka koji su je osudili na smrt. Navedena legenda utkana je u djelo Tajna ogrlice sa sedam rubina, čiji su ulomak učenici također poslušali u prvome dijelu sata. U drugome dijelu sata učenici su zaigrali društvenu igru Tajna Crne kraljice podijeljeni u tri skupine: Hrvati, Osmanlije i podanici Crne kraljice. Pritom su pokazali zdrav natjecateljski i timski duh zajedničkim rješavanjem zadataka i prepreka koje su morali savladati do završne borbe za blago. Bez obzira na pobjednika, svi su učenici rado sudjelovali u igri te se na kraju zasluženo osladili slatkišima koji su ih čekali u škrinjici s blagom. A kako bi saznali što se dogodilo s tajanstvenom ogrlicom Crne kraljice, morat će sami pročitati lektirno djelo do kraja...

Galerija fotografija: http://os-jkozarca-slatina.skole.hr/fotogalerija?show=album&id=946

Hana Tepeš, učiteljica Hrvatskoga jezika

« Studeni 2018 »